fot. pixabay

[TYLKO U NAS] Ks. bp I. Dec: List przewodniczącego KEP do episkopatu Niemiec wyrasta z troski o to, żeby pozostać wiernym prawdzie zawartej w Ewangelii

List ks. abp. Stanisława Gądeckiego jest zarazem ważny, jak i odważny, dlatego że wyrasta z troski o to, żeby pozostać wiernym prawdzie zawartej w Ewangelii (…). Arystoteles powiedział kiedyś: „Moim przyjacielem jest Platon, ale większą przyjaciółką jest prawda”. Te słowa można odnieść do naszego ks. abp. Stanisława Gądeckiego, dla którego ks. bp Georg Bätzing może być przyjacielem (…), ale prawda jest większą przyjaciółką i ma szczególny walor – powiedział ks. bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki, przygotował list skierowany do niemieckiego episkopatu w sprawie niemieckiej „drogi synodalnej” [czytaj więcej].

– Myślę, że jest to właściwa troska, żeby zwrócić uwagę, jeśli są jakieś nadużycia, dewiacje, niebezpieczeństwa i inne zagrożenia. To braterska pomoc. Wymiana listów jest bardzo potrzebna, bo niekiedy ktoś nie dostrzega niebezpieczeństw, błędów, a ktoś życzliwy zawsze może przyjść z pomocą. To, co zrobił ks. abp Stanisław Gądecki, jest dobrym krokiem, żeby podzielić się swoimi niepokojami, gdy idzie o to, co dzieje się w Kościele w Niemczech, mając na uwadze zwłaszcza drogę synodalną, którą podjął Kościół niemiecki, a zmierza ona w niewłaściwym kierunku – mówił ks. bp Ignacy Dec.

Biskup senior diecezji świdnickiej podkreślił, że list przewodniczącego KEP powstał z troski o Kościół w Niemczech.

– List ks. abp. Stanisława Gądeckiego jest zarazem ważny, jak i odważny, dlatego że wyrasta z troski o to, żeby pozostać wiernym prawdzie zawartej w Ewangelii (…). Arystoteles powiedział kiedyś: „moim przyjacielem jest Platon, ale większą przyjaciółką jest prawda”. Te słowa można odnieść do naszego księdza arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, dla którego ks. bp Georg Bätzing może być przyjacielem (…), ale prawda jest większą przyjaciółką i ma szczególny walor. Przewodniczący KEP zwrócił uwagę jako przyjaciel na niepokoje, które wiążą się z tym, co dzieje się w Kościele niemieckim – powiedział kapłan.

Ks. abp Stanisław Gądecki wskazał w swoim liście na pięć pokus: szukania pełni prawdy poza Ewangelią, wiary w nieomylność nauk społecznych, życia z kompleksem niższości, myślenia korporacyjnego oraz pokusę ulegania presji.

– Ksiądz Arcybiskup wszystkie je omówił i wskazał, że niektórym z nich ulegają biskupi niemieccy (…). 4 lutego br. we Frankfurcie nad Menem odbyło się spotkanie episkopatu, na którym miało miejsce głosowanie i podjęcie uchwał. To niepokojące, bo uchwały nie są zgodne z dotychczasową nauką Kościoła. W tym kontekście pojawił się niepokój księdza Arcybiskupa, żeby się zastanowili – oznajmił gość Radia Maryja.

Niemiecki episkopat zastanawia się między innymi nad zniesieniem celibatu.

– Próbuje się obniżyć kryteria naboru do kapłaństwa. Mówi się, że jak się zniesie celibat, to będzie więcej powołań. To nieprawda. Przykładowo Kościół ewangelicki nie ma celibatu, a też cierpi na brak powołań. To stara piosenka, która brzmi fałszywym tonem – stwierdził ks. bp Ignacy Dec.

Niemieccy księża biskupi domagają się również święceń kapłańskich dla kobiet.

– O ile kwestia diakonatu może być dyskutowana, bo wiemy, że w Kościele pierwotnym były diakonie, ale gdy idzie o święcenia w stopniu kapłańskim i episkopalnym, to nie ma takiej możliwości. Raz na zawsze tę kwestię wyjaśnił św. Jan Paweł II, który stwierdził w dokumencie „Ordinatio sacerdotalis”, iż ostateczną prawdą jest ta, która głosi, że święceń kapłańskich można udzielić tylko mężczyznom – podsumował biskup senior diecezji świdnickiej.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem ks. bp. Ignacego Deca można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj