fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

A. Merkel: Będę zabiegała o dialog z nowym prezydentem USA

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w sobotę w Berlinie, że będzie zabiegała o dialog z prezydentem USA Donaldem Trumpem po jego zaprzysiężeniu na urząd. Do rozwiązywania globalnych problemów konieczna jest międzynarodowa współpraca – podkreśliła.

„Nie chcę wybiegać zbyt daleko w przyszłość, ale jestem głęboko przekonana, że jako partnerzy korzystamy więcej, gdy działamy razem, niż gdy każdy rozwiązuje problemy samodzielnie” – oświadczyła szefowa niemieckiego rządu na konferencji prasowej.

Pytana o izolacjonistyczne propozycje gospodarcze Trumpa z kampanii wyborczej, Merkel podkreśliła znaczenie współpracy w ramach G20, organizacji zrzeszającej 20 najpotężniejszych gospodarek świata, w której Niemcy sprawują w tym roku przywództwo. Odpowiedź G20 na kryzys finansowy, który „w dużej mierze przyszedł z USA”, nie polegała na izolacjonizmie, lecz na współpracy i wypracowaniu wspólnych regulacji dla rynków finansowych – wskazała.

Niemiecka kanclerz powiedziała, że „na szczeblu doradców” utrzymywane są kontakty między rządem w Berlinie a współpracownikami Trumpa, ale nie ujawniła, czy spotka się z nim poza szczytami G7 i G20 w maju i lipcu.

„Poczekamy na zaprzysiężenie (Trumpa) i wtedy porozmawiamy o tej sprawie” – zaznaczyła Angela Merkel.

PAP/RIRM

drukuj