fot. flickr.com

Niemcy promują na wystawach obozy śmierci

Niemcy chwalą się obozami koncentracyjnymi.  W muzeach byłych obozów Sachsenhausen oraz Esterwegen została zorganizowana wystawa pod hasłem „Najpiękniejsze obozy koncentracyjne Niemiec”.

Na ekspozycji zostały wystawione prace wykonane dla Adolfa Hitlera przez architekta a jednocześnie nazistę Bernharda Kuipera.

Na wystawie można zobaczyć m.in. plany, fotografie i modele zaprojektowanych przez niego obozów, w których ginęli Polacy.

To nadużycie ludzkiej wrażliwości – ocenia Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych Jerzy Bukowski.

– Oczywiście można rozpatrywać budowy architektoniczne z punktu widzenia estetyki i historii sztuki oraz powiedzieć, że sowieckie łagry były znakomicie zaplanowane w sensie przestrzennym. Można powiedzieć, że baraki w obozach Auschwitz, Gusen, Mauthausen czy Dachau były bardzo nowoczesne a nawet zbudowane awangardowo. Natomiast, jeśli pomyślimy, jaka kryje się za tym treść, tzn. nieszczęście ludzi – zbrodnia ludobójstwa, to w tym momencie nie będziemy mówić o łagrach i krematoriach w kategoriach estetycznych – zaznacza Jerzy Bukowski.

Wystawa jest pokazywana w niemieckich obozach od listopada 2015 roku.

RIRM

drukuj