fot. PAP/Paweł Supernak

Warszawa: uroczyste otwarcie Muzeum Historii Polski

W czwartek nastąpiło w Warszawie oficjalne otwarcie Muzeum Historii Polski. W wydarzeniu wzięła udział para prezydencka.

Muzeum Historii Polski powołano w 2006 roku. 28 września – po 17 latach – doczekało się oficjalnego otwarcia.

– Brakowało wiary w to, że takie miejsce jest potrzebne dla budowania polskiej tożsamości, do umacniania polskiej dumy – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Muzeum Historii Polski wybudowane zostało w miejscu, które pamięta polską walkę o niepodległość; pamięta dni, w których ginęli polscy patrioci – na terenie Cytadeli Warszawskiej, wzniesionej przez carat, przez Mikołaja I, po upadku Powstania Listopadowego.

– To tutaj więziono tych, którzy wtedy konspirowali i walczyli o wolną Polskę. To tutaj rozstrzelano Romualda Traugutta. To tutaj ginęli członkowie rządu narodowego. To tutaj mordowano Polaków, którzy niezłomnie chcieli odzyskać suwerenną ojczyznę – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Szef państwa polskiego tłumaczył, że wybudowanie Muzeum Historii Polski prezydent Lech Kaczyński uważał za jedno z najważniejszych zadań, jakie powinna podjąć wspólnota narodowa – z myślą o przyszłych pokoleniach i młodzieży.

– Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie, a historia jest nauczycielką życia – akcentował Prezydent RP.

Muzeum Historii Polski to największy obiekt muzealny w kraju. 44 tys. m kwadratowych, z czego 8 tys. przeznaczonych na wystawę stałą. Budynek liczy sześć kondygnacji, w tym dwie podziemne. Łącznie w muzeum umieszczono 60 tys. zabytkowych obiektów. Muzeum Historii Polski to opowieść o sile wspólnoty, o wolności i solidarności; o wartościach, z jakich wyrasta Polska.

– Opowieść, na którą niepodległa Polska czekała zbyt długo – zaznaczył Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Szef resortu kultury tłumaczył, że z tej opowieści wyłania się obraz polskiej wspólnoty wybudowanej na wspólnym chrześcijańskim fundamencie.

– Który w Polsce – inaczej niż np. na zachodzie Europy – stanowił zarówno spoiwo dla różnorodności, jak i źródło, z którego Polska czerpała swą siłę i zdolność do przezwyciężania kryzysów i słabości – mówił Piotr Gliński.

Od 29 września Muzeum Historii Polski będzie już dostępne dla zwiedzających.

 

TV Trwam News

drukuj