fot. facebook.com

Historyczne zimowisko w Grzybowie

W wielkopolskim Grzybowie odbyło się nietypowe zimowisko. Przedstawiciele poznańskiego Stowarzyszenia Aurea Tempora postanowili pokazać codzienne życie pierwszych Słowian. W ten sposób, odwiedzając gród w Grzybowie, można było się przenieść do czasów Mieszka I.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Aurea Tempora postanowili pokazać, jak wyglądało życie w grzybowskim grodzie.

– Mamy wędzarnię rozpaloną, mamy wędzone ryby, pokazujemy, co można było spożywać, jak można było żyć, co ludzie jedli w tym okresie, a z drugiej strony jest ten element w oblężonym grodzie, czyli element militarny – powiedział dr Marcin Danielewski pomysłodawca imprezy.

Ciągle doskonalono umiejętności wojskowe, np. ćwiczono strzelanie z łuku.

– Rzucamy oszczepami, toporami, ćwiczmy się. Hartujemy się w pewnych elementach zaznaczył dr Marcin Danielewski.

Przedstawiciele poznańskiego stowarzyszenia do tego stopnia postanowili wczuć się w sytuację naszych przodków, że spędzili noc na terenie grodu. Nocowali w takich chatkach.

– W chacie jest palenisko, cały czas ktoś do tego paleniska dokłada. Oczywiście chata jest stosunkowo szczelna – powiedział Oskar Hajder ze Stowarzyszenia Edukacji i Odtwórstwa Historycznego Aurea Tempora.

Pokazanie życia codziennego pierwszych Słowian zimą to zupełna nowość. Dotychczas odtwórcy historyczni koncentrowali się na prezentacjach tylko, wtedy gdy było ciepło, a więc wiosną i latem.

– Zimowe warunki działają różni, na niektórych stymulująco, bo jest to coś nowego. Dla innych nie specjalnie zachęcająco, bo jest po prostu zimno – dodał Oskar Hajder.

Tłumów turystów nie było. Przyjeżdżały najczęściej pojedyncze osoby. Czasem całe rodziny.

– Dla nich to jest nowość. Coś tutaj się dzieje. To jest niebywałe. My tego nie wiedzieliśmy. Co to jest? Trzeba się zapytać – powiedziała Marta Bucka ze Stowarzyszenia Edukacji i Odtwórstwa Historycznego Aurea Tempora.

Zimowisko odbyło się na terenie Rezerwatu Archeologicznego Grodu w Grzybowie, niedaleko Wrześni.


TV Trwam News/RIRM

drukuj