fot. flickr.com

Nowy system rozliczeń podatkowych

Rozliczając się z fiskusem, można skorzystać ze wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Uruchomiona przez Ministerstwo Finansów strona internetowa umożliwia podatnikowi rozliczenie się z zapłaconych w ubiegłym roku podatków.

Nowy system rozliczeń ma być prostszy, ponieważ większość pól jest już wypełniana przez system informatyczny administracji podatkowej.

Dr Marian Szołucha, ekonomista, zauważa, że rząd, wprowadzając takie rozwiązanie, wycofał się ze składanych wcześniej deklaracji o całkowitej likwidacji składania zeznań podatkowych.

– To, co w tej chwili obserwujemy, to wycofywanie się rządu z jego ubiegłorocznej obietnicy dotyczącej likwidacji obowiązku wypełniania rocznych zeznań podatkowych PIT. Takie doraźne rozwiązanie, które – w zasadzie – nie rozwiązuje kompleksowo żadnego problemu, jest zupełnie czymś innym niż likwidacja takiego obowiązku, która miała być istotnym elementem deregulacji polskiego prawa. Deregulacja systemu podatkowego nie ma praktycznie miejsca w naszym przypadku. Trudno się jednak spodziewać po rządach PO innego postępowania, skoro wszystkie obietnice dotyczące podatków dziwnie się rozmywały i w ogóle były puszczane w niepamięć – komentuje dr Marian Szołucha.

Dotychczasowe sposoby rozliczania się z fiskusem pozostają nadal dostępne. Do końca kwietnia mamy czas na złożenie w Urzędzie Skarbowym wypełnionego formularza PIT.

RIRM

drukuj