fot. Tomasz Strąg

M. Morawiecki: Należy uszczelnić system podatkowy dla firm

Polacy z wyżu demograficznego z przełomu lat 70 i 80 chętnie podejmują decyzje o potomstwie. Jednak jak napisał „Dziennik Gazeta Prawna”, piąty rok z rzędu kurczy się liczba ludności naszego kraju.

Z danych GUS wynika, że w I półroczu przyszło na świat ok. 191 tys. dzieci – o prawie 10 tys. więcej niż przed rokiem.

Tymczasem eksperci wskazują, że Polacy chętniej podejmują decyzję o potomstwie dzięki temu, że poprawiają się im warunki bytowe. Chodzi m.in. o środki z programu „Rodzina 500 plus”.

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki na antenie TV Trwam wskazał, że prorodzinny program jest jednym z kluczowych filarów rozwoju i wielką inwestycją na przyszłość.

Polityk dodał, że funkcjonowanie programu usprawnia m.in. większa ściągalność podatków.

– Faktem jest oczywiście to, że od 26 lat mamy deficyt w naszym gospodarstwie domowym i tutaj musimy zacieśniać wymykające się podatki. Nasz program w ogromnym stopniu zależy od tego, jak uda nam się uszczelnić system podatkowy. Kiedy 8 lat temu Prawo i Sprawiedliwość oddawało stery rządów, to do kasy państwowej wpływało, np. 33 mln podatku z zysków od firm. Po 8 latach jest to 28 mld, a zyski firm wzrosły prawie dwukrotnie. Na pierwszy rzut oka widać, że „coś jest nie tak”. Trzeba uszczelnić system podatkowy zwłaszcza dla dużych firm, które uciekają gdzieś podatkowo. Szczególnie „karuzele vatowskie” są zmorą systemu podatkowego i bardzo ważnym zadaniem dla nas – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Program „Rodzina 500 plus” zakłada, że świadczenie w wysokości 500 złotych jest co miesiąc wypłacane rodzicom na dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia.

RIRM

drukuj