fot. PAP/Marcin Obara

Premier M. Morawiecki: Już od tej niedzieli nie będą obowiązywały limity wiernych w kościołach

Rząd ogłosił szczegóły IV etapu znoszenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Pierwsze zmiany dot. m.in. noszenia maseczek, które zaczną obowiązywać już od tej soboty (30.05).

Premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia prof. Łukaszem Szumowskim i ministrem kultury prof. Piotrem Glińskim przekazał, że od 30 maja noszenie maseczek w przestrzeniach ogólnodostępnych nie będzie obowiązkowe.

W sklepach, w środkach komunikacji publicznej, w kościołach czy w kinach maseczki będą wciąż obowiązkowe.

Premier poinformował też, że w ten weekend zostaną także zdjęte ograniczenia w handlu i w kościołach.

– Od soboty zdejmujemy również ograniczenia w handlu. To ważny dzień dla wszystkich handlowców. W sklepach nie będą obowiązywały już limity osób w zależności od powierzchni sklepu. Podobne ograniczenia przestają obowiązywać również w gastronomii. Przy czym cały czas przypominam o maseczkach, bo w mniejszych sklepach, w gastronomii podczas doprowadzenia do stołu czy wyjścia do toalety cały czas maseczki obowiązują. Oczywiście przy stole z wiadomych względów nie. Jeśli chodzi o kult religijny już od tej niedzieli nie będą obowiązywały limity wiernych w kościołach, ale również taka sama zasada i dystans 2-metrowy od innego wiernego – powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Od 6 czerwca będą otwarte m.in. kina, teatry, kluby fitness; wyjątek dyskoteki i kluby oraz będzie istniała możliwość organizacji wesel do 150 osób.

Premier zapowiedział, że rząd chce też dopuścić możliwość zgromadzeń do 150 osób.

RIRM

drukuj