fot. PAP/Maciej Kulczyński

Diagności laboratoryjni – niewidzialni bohaterowie

Diagności laboratoryjni to niewidzialni bohaterowie, którzy każdego dnia walczą o nasze życie. Zwłaszcza teraz w dobie pandemii ich rola jest szczególna. To oni stoją na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem. Diagnostach laboratoryjnych dziś mają swoje święto.

Diagnosta laboratoryjny to czwarty zawód medyczny, który powstał w 2001 roku.

– Jest to zawód, który wynikł w wyniku potrzeby rozwoju nauk medycznych dotyczących medycyny laboratoryjnej. Rozwój technik diagnostycznych umożliwił wchodzenie w głębię człowieka, dokładnie w fazę komórkową, umożliwiając określenie jego stanu zdrowia – mówiła diagnosta laboratoryjny dr n. med. Elżbieta Puacz, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Rola diagnostów w procesie całego systemu zdrowia jest kluczowa.

– Badania laboratoryjne umożliwiają prawidłowe postawienie diagnozy pacjentowi, także określenie procesu terapeutycznego, ale również jest wykorzystywane w procesach profilaktycznych. Wskazują czy rzeczywiście jesteśmy zdrowie czy wszystkie organy u nas prawidłowo funkcjonują – powiedziała dr Elżbieta Puacz

Zwłaszcza teraz w dobie pandemii, kiedy diagności laboratoryjni każdego dnia stają na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem. To niewidzialni bohaterowie, o których musimy pamiętać.

– Zawód diagnosty laboratoryjnego, który niestety jest niewidoczny, ponieważ pielęgniarka pobiera materiał a lekarz mówi o jego wyniku, natomiast diagnosta jest tą osobą, która dokładnie wykonuje te badania, dzięki którym we współpracy z lekarzami bierze udział w procesie terapeutycznym – podsumowała diagnosta laboratoryjny.

Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego obchodzony jest od 2012 roku.

TV Trwam News

drukuj