fot. twitter.com/MZ_GOV_PL

Fizjoterapeuci i diagności zapowiadają wznowienie protestu

Minister zdrowia nie wywiązał się z obietnic; tylko ok 30 proc. pracowników objętych porozumieniem z 30 maja dostało jakiekolwiek podwyżki – przekonują przedstawiciele fizjoterapeutów i diagnostów w piśmie przesłanym PAP. Zapowiedzieli wznowienie od 23 września zawieszonego w maju protestu.

Przedstawiciele Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych (KZZPMLD) wspólnie z reprezentantami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii (OZZPF) 21 maja rozpoczęli protest głodowy, domagając się m.in. podwyżek. Po 11 dniach zawiesili go, mówiąc wtedy, że dają ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu „kredyt zaufania”. Zapowiedzieli również, że wrócą do głodówki, jeśli do 1 września ich postulaty nie zostaną zrealizowane.

W piśmie przesłanym PAP we wtorek przewodnicząca KZZPMLD Iwona Kozłowska oraz przewodniczący OZZPF Tomasz Dybek poinformowali, że fizjoterapeuci i diagności wznawiają protesty. Jak przekonują w piśmie, minister zdrowia nie wywiązał się z obietnic.

W piśmie przypominają również, że po zawieszeniu majowego protestu MZ „zapewniało przedstawicieli obu grup zawodowych, że zajmie się monitorowaniem spotkań z dyrektorami szpitali i przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia, które skutkować miało wzrostem poziomu wynagrodzeń pracowników podmiotów leczniczych, w tym pracowników należących do grupy zawodowej diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów oraz techników medycznych”.

Wskazują, że do dziś podwyżki otrzymało jedynie około 30 proc. osób objętych porozumieniem.

Zdaniem przedstawicieli wymienionych grup zawodowych, „spotkania z przedstawicielami NFZ, dyrekcjami wybranych szpitali i związkowcami odbyły się w większości województw, nie objęły jednak wszystkich publicznych placówek”.

„Zarówno informacje przekazane na spotkaniach, jak i postawa samych dyrektorów i przedstawicieli NFZ utwierdziły nas w przekonaniu, że tylko odpowiednio skonstruowany wzrost wyceny świadczeń i pieniądze celowane mogą poprawić sytuację pracowników fizjoterapii i medycznych laboratoriów diagnostycznych” – czytamy.

W związku z tym, że „kredyt zaufania przyznany MZ wyczerpuje się”, związkowcy zapowiadają, że od 23 września podejmą „radykalne kroki” i przestają „ratować chory system”.

„Nie bierzemy dodatkowych prac, jeśli jesteśmy chorzy – dbamy o zdrowie. Zaczynamy dbać o siebie, bo za chwile nie będzie nas wcale” – przekonują.

W piśmie dodali również, iż resort zdrowia „mimo gróźb związkowców wyznaczył termin wspólnego spotkania na koniec września”.

Diagności i fizjoterapeuci głodowali od 11 dni. Wcześniej w ramach akcji „Maj bez fizjoterapeutów” fizjoterapeuci najpierw oddawali krew, a potem przystąpili do strajku włoskiego polegającego na skrupulatnym wykonywaniu obowiązków i edukowaniu pacjentów o znaczeniu fizjoterapii. W połowie maja, na wspólnej konferencji z diagnostami, informowali też o akcji wysyłania pism do dyrektorów zatrudniających ich placówek, prosząc o podwyżkę wynagrodzeń, oraz występowania, m.in. do NFZ, z pytaniem, ile jest na to środków.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl