fot. PAP/Leszek Szymański

Wody Polskie: podpisano dwie umowy na odbudowę ostróg na żuławskim odcinku Wisły

We wtorek Wody Polskie podpisały w Gdańsku dwie umowy wartości 5,8 mln zł na odbudowę tzw. ostróg na żuławskim odcinku Wisły. Prace prowadzone w pomorskiej gminie Ostaszewo mają zakończyć się w grudniu 2020r. – poinformował Bogusław Pinkiewicz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Ostrogi to stawiane prostopadle do brzegu, w poprzek nurtu rzeki budowle, które mają na celu odsunięcie nurtu rzeki od brzegu. Pomagają w utrzymaniu warunków żeglugowych na rzece, redukują erozję brzegu i chronią wały przeciwpowodziowe. Ostrogi są elementem systemu utrzymania żeglowności Wisły, w tym międzynarodowych dróg wodnych E40 i E70 i ochrony przeciwpowodziowej Żuław.

Odbudowa ostróg na Wiśle jest współfinansowana z unijnych pieniędzy. Chodzi o 19 ostróg na żuławskim odcinku Wisły. Podpisane we wtorek umowy dotyczą ostatnich sześciu planowanych do odbudowy budowli. Prace zakończyły się już przy trzech a pozostałe dziesięć czeka na ostateczny odbiór. Całkowity koszt odbudowy wszystkich 19 ostróg to 23,6 mln. zł.

Odbudowywane ostrogi na Wiśle powstały w XIX w., ale płynąca woda oraz kra lodowa płynąca Wisłą z upływem czasu je zniszczyła.

PAP/RIRM

drukuj