fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

M. Dworczyk: Robimy wszystko, by jak najszybciej zakończyć zrzut ścieków bezpośrednio do Wisły

Robimy wszystko, by jak najszybciej zakończyć zrzut ścieków bezpośrednio do Wisły – zapewnił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Według zapowiedzi, most pontonowy na Wiśle ma być spięty we wtorek.  

Trwają prace przy budowie mostu pontonowego na Wiśle. Wojsko dowiozło już na miejsce pierwsze elementy konstrukcji. 

– Przemieszczenie sił wojsko planuje zakończyć do niedzieli i od poniedziałku zaczną się prace na wodzie. We wtorek na godzinę 14.00 jest zaplanowane uruchomienie mostu pontonowego – informuje minister Michał Dworczyk.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie i wojsko robią wszystko, by jak najszybciej naprawić skutki awarii oczyszczalni „Czajka” i zapobiec wylewaniu się ścieków bezpośrednio do Wisły. Potrzeba pilnego działania.

– Nie możemy oglądać się na to, że będziemy szukać rozwiązań za tydzień, za dwa, za miesiąc. Dzisiaj musimy zadziałać – zaznacza minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Prace obejmą też budowę rurociągu. 

– Równolegle do budowy mostu będzie trwała budowa rurociągu do obu brzegów, na obu brzegach Wisły, tak, żeby we wtorek, po tym jak most zostanie uruchomiony, można było uruchomić również połączenie między oboma brzegami – wyjaśnia Michał Dworczyk.

W związku z tym w sobotę mają odbyć się testy pomp i rur, które będą wykorzystane przy budowie rurociągu.

– Szukamy absolutnie optymalnych rozwiązań, dlatego bierzemy pod uwagę również bardzo doświadczone firmy, które na co dzień mają do czynienia z wysokowydajnymi pompami – podkreśla zastępca prezesa Wód Polskich Krzysztof Woś.

Krzysztof Woś zaznacza jednocześnie, że jest wiele ofert. Obecnie prowadzone są rozmowy z Ministerstwem Energii, kopalniami, a także spółką Orlen. Wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa zapewniła, że przygotowane rozwiązanie jest bezpieczne i pozwoli zabezpieczyć nie tylko Warszawę, ale całą Polskę na północ od stolicy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl