fot. PAP/Marcin Bielecki

Min. M. Gróbarczyk zarządził kontrole instalacji ściekowych w całej Polsce

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zarządził kontrole instalacji ściekowych w całym kraju. Rozporządzenie ma związek z awarią kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”.

Zarządzenie o wszczęciu kontroli zostało skierowane do Wód Polskich. Instalacje mają być sprawdzane m.in. pod kątem funkcjonowania systemów zabezpieczających, głównie na wypadek awarii.

Dr inż. Witold Adamowski z KUL-u uważa, że wiele awarii wynika z niekompetencji osób zarządzających przedsiębiorstwami.

– Jakąkolwiek awarię w obszarach technicznych można przewidzieć w prosty sposób – podejmując działania zapobiegawcze przez osoby zarządzające przedsiębiorstwami o charakterze technicznym. Żyjemy od zdarzenia do zdarzenia. Mieliśmy dopiero co zdarzenie w Gdańsku, teraz znowu mamy w Warszawie. Bardzo często zdarzenia są na niższych skalach, czyli w mniejszych przedsiębiorstwach, dochodzi do zatrucia wody i jakoś się nikt tym nie przejmuje. Natomiast powszechne jest zjawisko, że samorządy kształtowane przez własnych włodarzy zatrudniają na stanowiskach zarządczych ludzi bez kompetencji – podkreśla dr inż. Witold Adamowski.

W wyniku awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki do oczyszczalni „Czajka” do Wisły trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę. Według ustaleń Wód Polskich, przyczyną awarii było pęknięcie na połączeniu dwóch rodzajów rur.

W reakcji na awarię rząd podjął decyzję o budowie alternatywnego wodociągu. Dzięki niemu ścieki z lewobrzeżnej Warszawy zostaną przerzucone na prawy brzeg i trafią do oczyszczalni „Czajka”.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl