fot. PAP/Radek Pietruszka

Robocze spotkanie prezydentów Polski i Gruzji w Warszawie

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się dziś robocze spotkanie prezydentów Polski i Gruzji. Andrzej Duda i Salome Zurabiszwili rozmawiali o bezpieczeństwie w Europie w kontekście rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie.

 

Po spotkaniu polski prezydent dziękował Gruzji za wsparcie okazane Ukraińcom. Mówił przy tym, że kraje takie jak Gruzja, należące do wspólnoty państw, których część jest okupowana przez Rosję, powinny być razem.

Andrzej Duda podkreślał też, że świat musi twardo stać w obronie Ukrainy. Jak wskazywał, Gruzja doskonale rozumie sytuację, w jakiej znalazł się ten kraj.

– Gruzini walczyli, żeby obronić swoje terytorium przed Rosją. Wszyscy w Polsce doskonale to pamiętamy – przede wszystkim 2008 rok. Dzisiaj oboje z panią prezydent mamy pełną świadomość, że trzeba stać twardo w obronie Ukrainy, tej Ukrainy, o której wtedy mówił pan prezydent Lech Kaczyński, że jeśli nie zatrzymamy Rosjan atakujących Gruzję, to w przyszłości zaatakowana zostanie Ukraina. Dzisiaj tak się dzieje, i dlatego, żeby kolejnych wojen nie było, by kolejnej agresji nie było, ta agresja rosyjska musi być zablokowana przez wspólnotę międzynarodową, ta agresja musi być odparta i dzisiaj ze wszystkich sił trzeba w tym wspomóc Ukraińców – akcentował Andrzej Duda.  

 

W Warszawie polski prezydent zapewniał ponadto gruzińską prezydent o wsparciu Polski dla członkostwa Gruzji w NATO i Unii Europejskiej.

O członkostwo w Unii Gruzja wystąpiła w marcu. W czerwcu Komisja Europejska uznała jednak, że aby otrzymać status kandydata, Tbilisi będzie musiało wprowadzić kolejne reformy. Z NATO Gruzja na razie blisko współpracuje m.in. poprzez wspólne ćwiczenia wojskowe.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl