fot. PAP/Eugene Titov

Rosja nie przestaje atakować cywilów na Ukrainie

W poniedziałek doszło do zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę. Terytorium całego kraju objęto alarmem przeciwlotniczym. Tymczasem w życie weszło unijne embargo na rosyjską ropę.

Rosjanie po raz kolejny wycelowali swoje rakiety w budynki mieszkalne. W zbombardowanych miastach, takich jak Donieck, strażacy cały czas walczą z ogniem będącym skutkiem ostrzału.

Wojsko ukraińskie utrzymuje pozycje nawet na najtrudniejszych kierunkach. Obrońcy nie wpuszczają najeźdźców do Bachmutu ani nie pozwalają im zająć Donbasu. W odpowiedzi agresor przeprowadza brutalne ataki rakietowe, których ofiarami są cywile.

„Obwód zaporoski, wieś Nowosofijiwka. Zrujnowano kilka prywatnych domów, są ranni. Dwoje ludzi zginęło, dwoje zostało rannych” – napisał na Twitterze Kyryło Tymoszenko, zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy.

Wybuchy było dziś słychać także w obwodach dniepropietrowskim, charkowskim, czerkaskim i winnickim. Zima z oczywistych powodów będzie dla Ukrainy bardzo trudna. Bronią Władimira Putina jest prąd. Rosja wykorzystuje zimę, by osłabić Kijów.

– Żeby przetrwać tę zimę, musimy sobie pomagać jeszcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Powinniśmy być zjednoczeni, nie wolno dopuszczać do konfliktów wewnętrznych i kłótni – zaznaczył prezydent Wołodymyr Zełenski.

W poniedziałek w życie weszło unijne embargo na ropę naftową. Restrykcjami objęte są dostawy drogą morską. W praktyce stanowi to ponad 90 proc. całego importu. Polska podtrzymuje, że sankcjami objęta powinna zostać całość rosyjskiej ropy. [czytaj więcej]

PKN Orlen rezygnuje z dostaw ropy z Rosji. Spółka przekazała, że 70 proc. ropy, jaka trafia do wszystkich rafinerii koncernu w Polsce, Czechach i na Litwie, pochodzi z kierunków alternatywnych do rosyjskiego.

„Konsekwentna dywersyfikacja dostaw ropy przez PKN Orlen przyczyniła się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale całego regionu” – podkreślił prezes Orlenu, Daniel Obajtek.

Unia Europejska pracuje nad dziewiątym pakietem sankcji wobec Kremla. Mają one uderzyć przede wszystkim w sektor finansowy, medialny i technologiczny. Jednym z ograniczeń ma być zakaz sprzedaży Rosji dronów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl