Parlament za postawieniem Janukowycza przed MTK

Parlament Ukrainy zagłosował za postawieniem odsuniętego od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza i osób z jego otoczenia przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym, gdzie odpowiedzą za ciężkie zbrodnie.

W przyjętej rezolucji podkreślono, że Janukowycz i jego współpracownicy – były szef MSW Witalij Zacharczenko i były prokurator generalny Wiktor Pszonka – spowodowali śmierć ponad 100 obywateli Ukrainy i innych krajów, a także obrażenia u ponad 2 tys. ludzi.

Obalony prezydent jest oficjalnie podejrzany o umyślne zabójstwo oraz poszukiwany przez organy ścigania swego kraju – oświadczył p.o. prokuratora generalnego Ołeh Machnycki. Ogółem w prowadzonym przez prokuraturę śledztwie figuruje około 50 osób.

Tymczasem w czwartek mamy poznać skład nowego rządu. Przebywający na Ukrainie politycy PiS-u podkreślają, że jest to bardzo trudna sytuacja do stworzenia rządu.

Ten rząd zostanie stworzony tylko wtedy, kiedy uzyska akceptację Majdanu. W parlamencie ukraińskim zdają sobie z tego sprawę, że bez poparcia Majdanu nie będzie nowego rządu na Ukrainie. Teraz toczą się całodzienne i całonocne negocjacje, żeby jak najszybciej powołać ten rząd na Ukrainie. Ukraińcy mówią wprost: My potrzebujemy pomocy Europy, potrzebujemy takiej pewności, że jeżeli ten nowy rząd powstanie, to będziemy mogli liczyć na wsparcie Unii Europejskiej, będziemy mogli liczyć na wsparcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który skredytuje najbliższe, najważniejsze potrzeby ukraińskie. Będziemy mogli liczyć na to, że podpisana zostanie jak najszybciej umowa stowarzyszeniowa, co pozwoli wyrwać się Ukrainie z orbity wpływów Rosji – powiedział eurodeputowany Tomasz Poręba.

UE rozważa udzielenie Ukrainie krótko- i długoterminowych kredytów -poinformowała szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton. Podkreśliła, że UE współpracuje w tej sprawie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski powiedział, że Unia może udzielić Ukrainie doraźnej pomocy w wysokości 1 mld euro, ale pod warunkiem uzgodnienia przez ten kraj programu reform z MFW.

Cały czas rośnie też zagrożenie separatyzmem na Ukrainie. Tamtejsze media alarmują, że Rosja zaczyna wydawanie swoich paszportów na Krymie według uproszczonej procedury. P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow rozmawia z szefami resortów siłowych ws. zachowania integralności kraju.

Ukraińskie media przypominają, że rosyjskie obywatelstwo ludności separatystycznych regionów Abchazji i Osetii Południowej było jednym z głównych pretekstów inwazji rosyjskich wojsk na terytorium Gruzji.

Były wiceminister spraw zagranicznych, poseł Witold Waszczykowski powiedział, że integralność Ukrainy jest ważna z punktu widzenia Polski.

 – Mimo iż premier przekonuje, że Polska nie musi wypruwać sobie żył, to jednak polska dyplomacja powinna być w tej kwestii niezwykle aktywna. Powinna alarmować Unię Europejską, powinna również współpracować z Amerykanami, aby dać jasny wyraźny sygnał Rosji, iż złamie porozumienie międzynarodowe. To nacisk na suwerenny kraj, który w Europie jest niedopuszczalny. Dlatego jest to jest olbrzymia rola dla polskiej dyplomacji, aby alarmować świat i przeciwdziałać takiej sytuacji. Rozpad Ukrainy jest niekorzystny dla naszych interesów i niekorzystny dla Europy – zwrócił uwagę poseł Witold Waszczykowski.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl