Ukraina: Separatyści podpisali porozumienie ws. Donbasu

Przywódcy separatystów na wschodniej Ukrainie podpisali porozumienie w sprawie wycofania ludzi i sprzętu z trzech stref pilotażowych w objętym konfliktem Donbasie – podały w piątek media prorosyjskich bojowników.

Do porozumienia, które wcześniej w Mińsku na Białorusi podpisali przedstawiciele Ukrainy, Rosji i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), przyłączyli się przywódcy tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) Ołeksandr Zacharczenko i Ihor Płotnicki.

Informując o tym, należąca do separatystów agencja informacyjna „DAN” podkreśla, że w dokumencie, po raz pierwszy w historii konfliktu w Donbasie, mówi się nie tylko o wycofaniu z linii rozgraniczenia sprzętu wojskowego, ale i ludzi.

Wysłannik DRL na rozmowy w Mińsku Denis Puszylin oświadczył, że porozumienie może ugruntować zawieszenie broni w regionie konfliktu i doprowadzić do pokoju.

Trzy strefy pilotażowe wyznaczono w pobliżu miejscowości Stanica Ługańska, Zołote i Petrowske. Mają one liczyć po 4 kilometry kwadratowe powierzchni, a każda ze stron konfliktu ma wycofać ludzi i sprzęt bojowy na kilometr w głąb od zajmowanych obecnie pozycji.

Wytyczenie stref zaproponowali ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec, Jean-Marc Ayrault i Frank-Walter Steinmeier. Ich zdaniem może to przyspieszyć realizację politycznej części mińskich porozumień pokojowych w sprawie Donbasu. Mówią one m.in. o wyborach samorządowych na opanowanych przez separatystów terytoriach, nadaniu tym obszarom specjalnego statusu i amnestii dla bojowników, którzy nie dopuścili się ciężkich przestępstw.

Według przedstawicieli Ukrainy we Wspólnym, ukraińsko-rosyjskim, Centrum Kontroli i Koordynacji (WCKK) w sprawie Donbasu w miejscach, gdzie mają powstać strefy, od kilku dni nie toczą się walki.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl