fot. pixabay.com

Embargo na ropę z Rosji

Od dzisiaj obowiązuje unijne embargo na ropę z Rosji sprowadzaną drogą morską. Jest to efekt uzgodnień z maja bieżącego roku. Sankcje nie obejmują ropociągów, a zatem Węgry, Słowacja i Czechy będą mogły nadal sprowadzać rosyjską ropę rurociągiem Przyjaźń.

W Unii Europejskiej wszedł w życie – uzgodniony z grupą G7 – pułap cenowy na rosyjską ropę w wysokości 60 dolarów za baryłkę. Decyzja zapadła przed kilkoma dniami.

Restrykcje stanowią odpowiedź Unii na agresję Rosji na Ukrainę i mają obniżyć wpływy Moskwy ze sprzedaży surowców.

Władze PKN Orlen zapewnił, że są przygotowane na wszelkie sankcje. Janusz Szewczak z zarządu koncernu zapewnił, że embargo nie wpłynie na polski rynek, bo spółka już wcześniej się do niego przygotowała.

– Od czterech lat zabezpieczaliśmy się w sensie dywersyfikacji dostaw. Podjęliśmy bardzo trudne lokowania z największym koncernem światowym Saudi Aramco w kontekście dywersyfikacji dostaw. Podpisaliśmy odpowiednie umowy z Saudi Aramco w kwestii dostarczenia blisko 20 mln ton ropy naftowej do Polski. Wyprzedziliśmy wiele innych koncernów, które dopiero później się zorientowały. W momencie wybuchu wojny od razu odcięliśmy dostawy ropy z kierunku wschodniego – powiedział Janusz Szewczak.

W lutym z kolei zacznie obowiązywać zakaz importu rosyjskich paliw samochodowych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl