fot. flickr.com

Biały Dom potwierdza: wywiad USA pomógł udaremnić zamach w Rosji

Biały Dom potwierdził w niedzielę, że agencje wywiadowcze Stanów Zjednoczonych na czas ostrzegły Rosję przed terrorystycznym spiskiem, umożliwiając jej udaremnienie zamachu w Petersburgu, w którym mogła zginąć „wielka liczba ludzi”.

Wcześniej w niedzielę służba prasowa Kremla poinformowała, że prezydent Władimir Putin zatelefonował tego dnia do prezydenta Donalda Trumpa, by podziękować mu za przekazane przez CIA informacje, które umożliwiły udaremnienie ataku terrorystycznego w Petersburgu. Celem ataku miał być m.in. Sobór Kazański.

Putin zapewnił Trumpa, że gdy rosyjskie służby otrzymają informacje o zagrożeniach terrorystycznych dotyczących USA i ich obywateli, niezwłocznie przekazują je stronie amerykańskiej „partnerskimi kanałami”.

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała w piątek o zatrzymaniach siedmiu dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego, którzy mieli planować ataki terrorystyczne. Według FSB terroryści z tzw. Państwa Islamskiego zostali zatrzymani w środę i czwartek w Petersburgu, gdzie zamierzali przeprowadzić w weekend serię zamachów terrorystycznych.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj