fot. pixabay.com

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed oszustami

„Stracisz dane, stracisz pieniądze!”. To najnowsza kampania społeczna Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w której ostrzega przed próbami wyłudzenia danych i kradzieży pieniędzy.

– Oszuści nie muszą kraść portfela. Wystarczy, że ukradną Twoje dane – wskazano w kampanii.

Metody działań cyberoszustów są coraz bardziej wyszukane i niemal każdego dnia przybierają nowe formy – wskazał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Tomasz Chróstny.

– Wykorzystują emocje potencjalnych ofiar, poczucie zagrożenia strachu czy presji oraz zwykłe życiowe sytuacje, z którymi konsumenci, w tym seniorzy, spotykają się na co dzień – powiedział Tomasz Chróstny.

Urząd przedstawił jeden ze sposobów działania przestępców.

– Dostajesz SMS lub e-mail o niedopłacie. Grożą natychmiastowym odcięciem gazu, prądu lub telewizji? Wiadomość zawiera link do płatności? Stop! Nie klikaj w link. To próba wyłudzenia dostępu do twojego konta – zaakcentowano w spocie.

Z inicjatywy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów powstała specjalna kampania – „Stracisz dane, stracisz pieniądze!”.

– Ostrzegamy w niej przed próbą wyłudzenia danych i  kradzieży pieniędzy z rachunku bankowego oraz apelujemy o wzmożoną ostrożność konsumentów – poinformował Tomasz Chróstny.

Pamiętajmy, by nie podawać i nie wysyłać nikomu ani loginu, ani hasła do bankowości internetowych czy aplikacji mobilnych. Pracownicy banków takie dane posiadają i na pewno nie będą o nie pytać.

– W przypadku telefonu od osoby przedstawiającej się jako pracownik banku rozłącz się, znajdź numer infolinii i potwierdź, czy ktoś do ciebie dzwonił. Nigdy nie instaluj oprogramowania ani z przesłanych linków, ani w trakcie rozmowy telefonicznej dotyczącej twojego rachunku – oznajmił prezes UOKiK.

Jeśli oszustom udało się dostać do naszych środków lub danych karty płatniczej, należy jak najszybciej poinformować o tym nasz bank, zastrzec kartę i zmienić dane do logowania. Przede wszystkim należy jednak poinformować policję.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl