fot. PAP/Albert Zawada

Obchody 155. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego

Na Litwie trwają obchody 155. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, którzy przyszedł na świat dokładnie 5 grudnia 1867 roku. Uroczystości zorganizowane przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych rozpoczęły się w niedzielę na Cmentarzu na Rossie. Znajduje się tam mauzoleum, gdzie w 1936 roku zostało złożone serce marszałka oraz jego matka Maria z Billewiczów. 

Uroczystości 155. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego odbywają się dziś w Powiewiórce, gdzie ochrzczono Józefa Piłsudskiego, a także w miejscu jego urodzin – Zułowie.

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk, podkreślił, że Józef Piłsudski, nawiązując do jednego z listów Juliusza Słowackiego, najpiękniej zdefiniował polskość i Polskę.

– Polska to wolność. Tak Polskę rozumiał Józef Piłsudski, czyli Polskę rozumianą jako Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Rozumiał Polskę jako kraj ludzi wolnych, niepodległych, suwerennych. W tym sensie traktował Polskę jako antytezę Rosji, którą uważał za dom niewoli i zniewolonych niewolą umysłów – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

Podczas uroczystości w Zułowie przemawiał także Antoni Macierewicz, były szef MON. Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, iż Józef Piłsudski był wielkim Polakiem. Zaznaczył, że stało za nim całe narodowe zaplecze, którego działanie pomogło odzyskać niepodległość.

– To Kościół katolicki zachował tożsamość narodową. To polscy księża sprawili, że Polacy utrzymali swoją tożsamość na całych ziemiach Rzeczypospolitej, zaczynając na Śląsku, a kończąc na Litwie. To wielki ruch niepodległościowy dał Józefowi Piłsudskiemu siłę do tego, by w 1920 roku obronił Rzeczpospolitą i Europę – wskazywał Antoni Macierewicz.

Józef Piłsudski był współtwórcą niepodległej Polski. Po odzyskaniu niepodległości był Naczelnym Wodzem Państwa i marszałkiem Polski.

W 1926 r. dokonał zamachu stanu, w wyniku którego przejął władzę w państwie. Zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl