M. Kuchciński na Litwie: strategiczne partnerstwo to też poszanowanie praw mniejszości

Strategiczne partnerstwo Polski i Litwy powinno oznaczać także poszanowanie praw mniejszości, m.in. w zakresie własności, kultury, oświaty i języka – powiedział dziś marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas plenarnego posiedzenia litewskiego Sejmu.

„Strategiczne partnerstwo Polski i Litwy powinno oznaczać także poszanowanie praw mniejszości (…) Polacy mieszkający na Litwie, tak samo jak Litwini mieszkający w Polsce, są dziedzicami naszego wspólnego, wielkiego państwa (….) tym obywatelom należy się poszanowanie praw w zakresie własności, kultury, oświaty, języka, obecności w przestrzeni publicznej” – powiedział marszałek Sejmu.

„Stojąc przed państwem, w parlamencie Litwy, (…) chciałbym zaapelować do państwa posłów, abyście podejmując decyzje w sprawie obywateli Polski wzięli pod uwagę ich oczekiwanie i nasze wspólne interesy, także geopolityczne. W imię przeszłości i przyszłości apeluję o odwagę, jaką mieli nasi przodkowie (…), o dobrą wolę i życzliwe zrozumienie” – powiedział Marek Kuchciński.

Marszałek Sejmu zwracał również uwagę na to, że „nasi przodkowie mieli wspólne państwo, będące potęgą na skalę całego kontynentu”.

„Związki polsko-litewskie okazały się tak silne, że upadek wspólnego państwa nie zniszczył wspólnoty losów (…) Polacy i Litwini stawali się nieraz w historii ofiarami zarówno Niemiec, jak i Rosji” – zaznaczył.

Marszałek Kuchciński przekonywał, że trzeba pamiętać o tym, co łączy oba kraje. Zwrócił uwagę, że od kilkunastu lat jesteśmy członkami wielkich organizacji międzynarodowych, w tym Unii Europejskiej, która – jak mówił – „w pewnym stopniu przypomina nam wielką unię polsko-litewską”.

Jego zdaniem najważniejsze jest rozwinięcie trzech formatów współpracy: bałtyckiego, Trójmorza i Europy Karpat.

PAP/RIRM

drukuj