Prezydent: zadaniem Polski – obrona wspólnoty wolnych narodów i równych państw

Zadaniem Polski jest obrona porządku opartego na wspólnocie wolnych narodów i równych państw – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda otwierając II. Ogólnopolski Kongres Europeistyki „Państwo w Unii Europejskiej”, na Uniwersytecie Szczecińskim.

Jak podkreślił dla Polaków „ład oparty na współpracy wolnych i równych narodów jest bezalternatywny”.

„Tylko bowiem w takim porządku jesteśmy w stanie swobodnie, pokojowo realizować nasz potencjał, z pożytkiem dla przyszłych pokoleń naszych rodaków oraz dla Europy” – wskazywał prezydent.

Mówił też o korzeniach europejskiej integracji i zwracał uwagę, że tzw. „koncert mocarstw”, z którym mieliśmy do czynienia w przeszłości, miał negatywny wpływ na historię Polski i państw naszego regionu.

„Można zadać bardzo ważne pytanie patrząc na dzisiejsze czasy: czy zniknęła w Europie pokusa powrotu do polityki >>koncertu mocarstw<<, czy zniknęła pokusa, by układać się z innymi silnymi graczami, kosztem krajów średnich i małych, czy wszyscy przyjęli do wiadomości, że Europa jest jedna i wspólna bez podziału na Zachód i Wschód oraz, że każde państwo ma w niej równe prawa i powinno być traktowane tak samo?” – wskazywał.

Ocenił, że „dziś blisko sto lat po zmianie europejskiego ładu, zmianie która przyniosła nam niepodległość, zadaniem Polski jest obrona porządku opartego na wspólnocie wolnych narodów i równych państw”.

„Nie chodzi o walkę w imię romantycznych ideałów. Chodzi o powrót do rozumowania, którym kierowali się ojcowie założyciele europejskich wspólnot” – podkreślił Andrzej Duda.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl