fot. PAP/Paweł Supernak

B. Spychalski: Prezydent A. Duda oczekuje od rządu działań na rzecz godnego uczczenia ofiar zbrodni katyńskiej

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że Andrzej Duda oczekuje od rządu działań na rzecz godnego uczczenia ofiar zbrodni katyńskiej.

Prezydencki minister poinformował na konferencji prasowej, że już kilka tygodni temu prezydent Andrzej Duda wyraził oczekiwanie dotyczące przygotowania uroczystości w związku 80. rocznicą popełnienia tej zbrodni przez Związek Radziecki.

Błażej Spychalski przekazał też, że ustalenia w tej sprawie trwają.

– Dzisiaj brane są pod uwagę bardzo różne scenariusze, dlatego prezydent wyraził już kilka tygodni temu oczekiwania wobec premiera, żeby polski rząd podjął odpowiednie starania, działania, także w sferze dyplomatycznej. Dzisiaj wszelkie decyzje są jeszcze przed nami. W najbliższych dniach dojdzie do spotkania ministra Jacka Czaputowicza z ministrem Siergiejem Ławrowem. Prezydentowi zależy na tym, żeby uroczystości 80. rocznicy zbrodni katyńskiej dokonanej na polskich oficerach przez Związek Radziecki były uczczone w sposób godny i taki, w jaki państwo polskie powinno to zrobić – zaznaczył Błażej Spychalski.

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że 10 kwietnia chce się udać do Smoleńska i do Katynia, by oddać hołd ofiarom straszliwego sowieckiego mordu w lesie katyńskim oraz ofiarom katastrofy smoleńskiej [czytaj więcej].

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 z delegacją udającą się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria.

RIRM

drukuj