PAP/Tomasz Waszczuk

Prezydent A. Duda: Elementem silnego państwa są sprawnie działające służby

Chcę silnego państwa, a elementem silnego państwa są sprawnie działające służby – ocenił w piątek podczas wizyty w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w piątek z kadrą i słuchaczami Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą policjantów – ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Podczas wystąpienia Andrzej Duda zaznaczył, że służba w policji nie jest służbą łatwą, często prowadzoną w trudnych warunkach, w której funkcjonariusze stykają się z różnymi ludźmi.

Prezydent podkreślił, że często w swoich wystąpieniach mówi o udzielanym przez rząd wsparciu materialnym i realizowanych programach społecznych. Zaznaczył jednak, że jeśli chodzi o komfort życia obywateli „liczy się nie tylko wsparcie materialne, ale również to, czy w kraju jest bezpiecznie”.

„A to oznacza dobrze wyposażoną, dobrze działającą policję, straż pożarną, straż graniczną, dobrze wyposażone i działające wojsko” – wymieniał.

Dodał, że w przypadku bezpieczeństwa wewnętrznego oraz spokój życia służba policjantów „jest najważniejsza”.

„Policjanci służą Rzeczypospolitej jako jedni z najważniejszych w tej służbie. I dlatego bardzo państwu dziękuje, że jesteście w policji, że zdecydowaliście się do niej wstąpić” – podkreślił Andrzej Duda.

Przypomniał również akcję policyjnych antyterrorystów w podwarszawskiej Magdalence, kiedy w nocy z 5 na 6 marca 2003 r. zginęło dwóch policjantów, a 17 zostało rannych. Antyterroryści w willi przy ul. Środkowej mieli zatrzymać dwóch gangsterów poszukiwanych listami gończymi w związku z zabójstwem policjanta w podwarszawskich Parolach rok wcześniej.

„Takie wydarzenia w Polsce od tamtego czasu nie miały już miejsca. Dlaczego? Dlatego, że policjanci zachowali się wtedy w sposób zdecydowany i nie bali się. Poszli i nawet zapłacili za to cenę życia, ale pokonali bandytów” – mówił prezydent.

Podkreślił, że jako prawnik, specjalista od prawa administracyjnego, „czyli od tego, jak powinno funkcjonować państwo” chce silnego państwa.

„Takiego właśnie, które zapewnia obywatelowi przysłowiowy spokój” – mówił. Elementem tego silnego państwa są sprawnie działające służby, przekonywał Andrzej Duda. A służby mogą sprawnie działać pod warunkiem, że oprócz gotowości, poświęcenia i oddania funkcjonariuszy będą mieli także dobre wyposażenie.

Prezydent zaznaczył też, że jest rzeczą bardzo ważną, by policja była dobrze zarządzana i miała kadry, które dowodzą w sposób odpowiedzialny, są do tego przygotowane i mają odpowiednie kwalifikacje do tego, by planować czynności policji.

„Tak jak teraz, kiedy jest potrzebne prewencyjne działanie wobec zagrożenia zachorowaniem spowodowanym koronawirusem. Doskonale wypełniona policyjna służba tutaj w województwie (warmińsko-mazurskim – PAP) w ostatnich dniach, kiedy trzeba było odnaleźć osoby, które potencjalnie mogą być nosicielami wirusa, albowiem zetknęły się z osobą, u której tego wirusa stwierdzono” – zaznaczył. Prezydent złożył funkcjonariuszkom z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie życzenia z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.

W czwartek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński powołał na stanowisko komendanta-rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie insp. dr hab. Iwonę Klonowską.

Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie to jedyna placówka w Polsce, która prowadzi kursy oficerskie. Absolwenci szkoły oficerskiej to przede wszystkim eksperci pionu służby prewencyjnej bądź kryminalnej.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl