Prezydent: razem możemy stworzyć ramy dla polsko-szwedzkiej współpracy

Trwa oficjalna wizyta prezydenta Polski z małżonką w Szwecji. Dziś polską parę prezydencką przyjęła szwedzka para królewska. Prezydent Andrzej Duda wziął również udział w polsko – szwedzkim forum poświęconym innowacyjności.

Szwecja to kolejne już państwo, które prezydent Andrzej Duda odwiedza wspólnie z młodymi przedsiębiorcami i naukowcami. Dzięki temu mogli się oni chwalić zagranicą swoimi start-upami.

Innowacja to klucz do wzrostu gospodarczego – mówił prezydent Andrzej Duda, otwierając seminarium poświęcone innowacyjności. Zwrócił uwagę szwedzkich przedsiębiorców na działalność i potencjał polskich studentów oraz badaczy, którzy są znani ze swoich technologicznych i naukowych osiągnięć.

– Innowacyjność to połączenie wielkich umysłów, idei i inicjatywy. Jest to coś, co odnajdujemy zarówno w Szwecji, jak i w Polsce. Polscy studenci i badacze byli w przeszłości i są także dzisiaj znani ze swoich naukowych i technologicznych osiągnięć – zwrócił uwagę Andrzej Duda.

Wizyta w Szwecji to dla nas wielka szansa – podkreślali młodzi przedsiębiorcy, którzy towarzyszą prezydentowi.

– Przyjechaliśmy tutaj razem z delegacją pana prezydenta, aby szukać kontaktów, ale też trochę nauczyć się, w jaki sposób zasypywać tę „dolinę śmierci”, o której mówił pan minister Gowin w zeszłym tygodniu – między akademią a biznesem – powiedział Wojciech Tarnawski.

– Przyjechaliśmy tutaj z projektem Histopixel. Pracujemy nad automatycznym diagnozowaniem raka przy pomocy głębokich sieci neuronowych – wyjaśnił Ryszard Szopa.

Powołanie Rady Innowacyjności, ogłoszenie Planu Odpowiedzialnego Rozwoju – to działania władz, które mają stworzyć w Polsce odpowiednie środowisko sprzyjające kreatywności i innowacyjności – podkreślał prezydent. Zachęcił szwedzkich przedsiębiorców i naukowców do współpracy.

– Jestem przekonany, że możemy razem stworzyć ramy dla polsko-szwedzkiej współpracy w najbardziej obiecujących sektorach. Mechanizm ten, będąc obopólnie korzystnym, powinien zmierzać do utworzenia nowych możliwości biznesowych i uruchomienia wspólnych projektów – stwierdził prezydent.

Andrzej Duda przeprowadził szereg spotkań z dużymi, szwedzkimi inwestorami, ze szwedzką izbą przemysłową oraz z firmami, które działają w Polsce. Prezydent odwiedził też Ericcson Studio.

– Przedstawiciele start-upów są tutaj ze mną w Szwecji, są także w Ericsson Studio, zapoznają się z wdrażanymi tutaj technologiami, z tymi pomysłami, które są tutaj przedstawiane, realizowane – wskazywał Andrzej Duda.

Z uznaniem prezydent Andrzej Duda oraz Pierwsza Dama zostali dziś przyjęci przez Króla i Królową Szwecji w Pałacu Królewskim w Sztokholmie. W spotkaniu uczestniczyła także następczyni tronu Królestwa Szwedzkiego.

Jutro kolejny etap wizyty prezydenta w Szwecji – rozmowy o polityce i bezpieczeństwie. Prezydent Andrzej Duda spotka się z szefem parlamentu Urbanem Ahlinem i  premierem Stefanem Loefvenem.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj