twitter.com/prezydent.pl

Prezydent A. Duda: dzieło naprawy polskiego państwa jest realizowane

Dzieło naprawy polskiego państwa jest realizowane – powiedział w czwartek w Gnieźnie prezydent Andrzej Duda. Chcielibyśmy, by było realizowane jeszcze szybciej, ale nie wszystkie zmiany, zwłaszcza te, które ciągną za sobą poważne skutki finansowe, da się tak szybko przeprowadzić – dodał.

Prezydent w czwartek na spotkaniu z mieszkańcami Gniezna mówił, że przed politykami jest bardzo dużo pracy.

To dzieło naprawy polskiego państwa, dzieło dokonania dobrej zmiany, tego wszystkiego, o czym ja mówiłem, o czym mówiła pani premier Beata Szydło, ministrowie, pan prezes Jarosław Kaczyński, to dzieło jest realizowane. Oczywiście chcielibyśmy, by ono było realizowane może jeszcze szybciej, ale nie zawsze i nie wszystkie zmiany, zwłaszcza te, które ciągną za sobą poważne skutki finansowe, da się tak szybko przeprowadzić” – podkreślił.

Andrzej Duda mówił o realizowanym już programie „500 plus”. Według niego działa on dobrze „nie tylko w tym zakresie, który był dla nas najistotniejszy – by wesprzeć polskie rodziny posiadające dzieci”. Drugim ważnym elementem było to, aby miał on charakter prodemograficzny. Z tego, co słyszę, ten prodemograficzny aspekt „500 plus” również powoli zaczyna się realizować. To bardzo dobrze – podkreślił.

Jest ważny jeszcze jeden aspekt, o którym ja mówiłem, a w który powątpiewało także i wielu ekonomistów: że program „500 plus” będzie miał także pozytywne skutki dla polskiej gospodarki” – mówił Duda.

Według niego program ten ma pozytywne skutki dla gospodarki, co widać w tym roku choćby w branży turystycznej, gdzie bardzo wielu ludzi mogło sobie pozwolić na wakacje. Na pewno wsparcie tego programu było jednym z tych czynników, które tę możliwość dla nich stworzyły – podkreślił Andrzej Duda.

Przed nami dalsze zadania: ważny program, który będę realizował razem z rządem, „Mieszkanie plus”. Wierzę, że to wdrożymy i że to znacząco poprawi sytuację mieszkaniową w naszym kraju” – podkreślił prezydent.

Jak widać na przestrzeni ostatnich lat, sam wolny rynek i sama działalność deweloperska w tym zakresie nie pomogła. Problem nie jest załatwiony – mówił prezydent. Według niego sytuacji nie poprawiła także działalność samorządów.

Oczywiście, budują nowe mieszkania, ale to jest wciąż absolutnie za mało. W zeszłym roku samorządy zbudowały nieco ponad trzy tysiące mieszkań komunalnych w skali kraju. Dlatego jasno trzeba powiedzieć: to wymaga wsparcia, program państwowy w tym zakresie jest potrzebny” – zaznaczył Andrzej Duda.

Ja i polski rząd, obecna większość parlamentarna mamy dwa podstawowe cele: wzmocnienie bezpieczeństwa naszego kraju, wzmocnienie polskiej armii, jej modernizacja oraz wzmocnienie naszej pozycji w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, co już się dzieje” – mówił prezydent.

Według niego postanowienia szczytu NATO w Warszawie mają aspekt pewnego przełomu dziejowego. Jest naszym zadaniem teraz starać się konsekwentnie o ich całkowitą implementację i to będziemy w najbliższym czasie czynili – zadeklarował Duda.

Drugim elementem – podkreślił prezydent – jest podniesienie poziomu życia Polaków, by Polakom żyło się lepiej, by rodziny nie musiały się martwić każdego miesiąca, jak związać koniec z końcem, by rodzice nie musieli brać kredytu w banku na wyprawkę dla dziecka. Prezydent Duda wyraził nadzieję, że m.in. program „500 plus” zakończy opłacalność tej formy kredytu, bo ona była straszliwym świadectwem sytuacji przeciętnego obywatela w Polsce.

Jeżeli opłacało się bankom wydawać miliony złotych na reklamy telewizyjne kredytów na wyprawkę, to znaczy, że ich branie miało charakter powszechny. Taka sytuacja powinna się skończyć” – mówił Andrzej Duda.

Prezydent wyraził nadzieję, że przyszły rok będzie lepszy, bo obok finansowania programu „500 plus” będzie jeszcze znacznie wyższa płaca minimalna na poziomie 2 tys. zł oraz istotnie wysoka stawka godzinowa na poziomie 13 zł. Według niego poprawi to sytuację wielu pracowników, a w efekcie rodzin.

Andrzej Duda dodał, że zrealizował swoje zobowiązanie i złożył projekt ustawy obniżającej wiek emerytalny, ale nie została ona jeszcze przez parlament uchwalona. Wyraził nadzieję, że i ta obietnica zostanie konsekwentnie zrealizowana.

Zgodnie z proponowanymi zapisami wiek emerytalny miałby zostać skrócony do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Rząd pod koniec lipca pozytywnie zaopiniował prezydencki projekt dotyczący obniżenia wieku emerytalnego.

Prezydent mówił, że to jego trzecia wizyta w Gnieźnie.

Te dwie pierwsze były związane z konkretnymi wydarzeniami, które tutaj u państwa w mieście miały miejsce. Najpierw jubileuszowy Zjazd Gnieźnieński, a następnie uroczystości związane z 1050-leciem Chrztu Polski. Uroczystości piękne, za których przygotowanie i uczestnictwo duchowe w nich bardzo serdecznie chciałbym państwu podziękować. Dzisiaj jestem w Gnieźnie dla państwa. Ogromnie cenię Gniezno. Mam do niego, jako historycznej stolicy państwa ogromny sentyment. Wierzę, że w Gnieźnie, jako tym miejscu, gdzie narodziła się polska państwowość, jest specyficzna siła, z której powinniśmy wszyscy czerpać” – zwrócił się do mieszkańców.

Jak zaznaczył, Polska państwowość rodziła się właśnie w Wielkopolsce. Tu jest rzeczywiście kolebka naszej państwowości, mówię to z trudem jako krakowianin, ale przyznaję, że tak właśnie było – powiedział, na co zgromadzeni zareagowali śmiechem. Proszę nie mieć pretensji, że potem przeniesiono stolicę do Krakowa. To nie była moja wina, nie pamiętam tamtego momentu – dodał polski prezydent.

Andrzej Duda przyjechał do Gniezna na zaproszenie starosty gnieźnieńskiego Beaty Tarczyńskiej.

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj