fot. PAP/Radek Pietruszka

Duńska para książęca gościła w Polsce. Spotkała się z prezydentem A. Dudą

Prezydent Polski Andrzej Duda spotkał się z duńskim następcą tronu księciem Fryderykiem. Duńska para książęca – książę Fryderyk z księżną Marią Elżbietą – odbyli jednodniową wizytę w Polsce. Wizyta wpisała się w obchody 100-lecia ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Danią.

Polska para prezydencka wydała m.in. śniadanie na cześć pary książęcej. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że współpraca naszych krajów w Europie nigdy nie była tak bliska jak obecnie. W tym kontekście prezydent zwrócił uwagę na wspólną inwestycję, jaką jest budowa gazociągu Baltic Pipe.

– To właśnie po dnie Morza Bałtyckiego przebiegać będzie wkrótce gazociąg Baltic Pipe, czyli strategiczna inwestycja dla polskiej transformacji energetycznej, a także dla bezpieczeństwa całego regionu Europy środkowo-wschodniej. Ten ważny projekt staje się także swoistym katalizatorem polsko-duńskiego partnerstwa energetycznego, które swoim zasięgiem obejmuje kolejne obszary, w tym odnawialne źródła energii. Choćby patrząc na tę sferę naszej aktywności, to polsko-duńska współpraca ma szansę stać się wielką przyszłością nie tylko dla naszych krajów, nie tylko dla Europy, ale także dla świata – wskazał prezydent Andrzej Duda.

Po południu prezydent Andrzej Duda oraz książę Fryderyk uczestniczyli w debacie na temat współpracy energetycznej.

Para prezydencka i para książęca spotkały się także z polskimi i duńskimi weteranami misji zagranicznych. W Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa obecny był także szef MON-u Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej przypomniał, że żołnierze z Polski i Danii od lat współpracują ze sobą niosąc pokój na świecie.

– Żołnierze polscy i żołnierze duńscy na co dzień służą ramię w ramię, aby zachować wolność i pokój na świecie, wspólnie służą w misjach poza granicami kraju – zarówno tych, które są organizowane przez Pakt Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak i tych, które są organizowane przez Unię Europejską i ONZ – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Późnym popołudniem w Teatrze Dramatycznym odbył się koncert z okazji 100-lecia ponownego nawiązania stosunków polsko-duńskich z udziałem pary książęcej.

 

RIRM

drukuj