By Flad - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5644208

Liga Arabska potępia USA za popieranie izraelskiego osadnictwa na ziemiach palestyńskich

Liga Arabska potępiła dziś stanowisko Stanów Zjednoczonych, które tydzień temu uznały izraelskie osadnictwo na ziemiach palestyńskich za zgodne z prawem międzynarodowym. Oświadczenie w tej sprawie wydali w Kairze szefowie dyplomacji Ligi.

Po spotkaniu w stolicy Egiptu sekretarz generalny Ligi Arabskiej Ahmad Abu al-Ghajt nazwał postawę Waszyngtonu „niesprawiedliwie stronniczą i niedopuszczalną”. Dodał, że USA utraciły rolę neutralnego arbitra między Izraelem a Palestyńczykami.

W ubiegłym tygodniu Waszyngton oznajmił, że „zakładanie izraelskich cywilnych osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu nie jest samo w sobie sprzeczne z prawem międzynarodowym”. Stanowisko to zostało już odrzucone przez biuro Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka i Wielką Brytanię, która wezwała Izrael do zaprzestania „szkodliwej” ekspansji na terenach palestyńskich.

Izrael zajął Zachodni Brzeg Jordanu, Strefę Gazy i wschodnią część Jerozolimy w wyniku wojny sześciodniowej w roku 1967. W 2005 roku Izraelczycy wycofali się ze Strefy Gazy, lecz setki tysięcy żydowskich osadników pozostają w Jerozolimie Wschodniej i na Zachodnim Brzegu. Sprzeciwiają się temu Palestyńczycy.

W ostatnich latach Tel Awiw buduje tam coraz więcej osiedli żydowskich, co wywołuje dodatkowe napięcia między Izraelem a Autonomią Palestyńską. Na terenach tych żyje 3 mln Palestyńczyków i ponad 600 tys. Izraelczyków.

Społeczność międzynarodowa w zdecydowanej większości uważa izraelskie osiedla za nielegalne. Argumentowane jest to często IV konwencją genewską, która zakazuje okupantowi na przemieszczanie swojej cywilnej ludności na ziemie okupowane.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl