Polacy w walce z nowotworem płuc. W grudniowym numerze „Szlachetnego Zdrowia” znajdziemy odpowiedź m.in. na pytanie, jakie są najczęstsze choroby płuc?

W Polsce w ciągu jednego roku o zachorowaniu na raka płuc dowiaduje się ok. 23 tys. osób. Aż 19 tys. pacjentów rocznie umiera z tego powodu. Lekarze apelują o nielekceważenie pierwszych objawów. Wczesna diagnoza pozwala na znaczące przedłużenie życia. Więcej na ten temat w najnowszym numerze miesięcznika „Szlachetne zdrowie”.

Nowotwór płuc jest najczęściej występującym nowotworem wśród mężczyzn. Nie omija jednak kobiet, ponieważ choć nie jest tak częsty, jak np. rak piersi, to powoduje wśród nich większą śmiertelność.

– Rocznie na świecie mamy 1,5 mln, a w Polsce 23 tys. nowych zachorowań, czyli średniej wielkości miasteczko, oraz 19 tys. zgonów – wskazywał prof. n.med. Dariusz M. Kowalski z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii w Warszawie.

Profesor podkreślił, że rak płuc dotyka głównie osoby palące.

– U ponad 80-90 proc. wieloletnich palaczy charakteryzuje się tym, że występują u nich objawy ze strony układu oddechowego takie jak chociażby kaszel – wyjaśnił prof. n.med. Dariusz M. Kowalski.

Do tej pory diagnoza „rak płuc” wiązała się ściśle z terminem: choroba śmiertelna. Obecnie przeżycie pacjentów, którzy są diagnozowani jest o wiele dłuższe. Oczywiście pod warunkiem, że choroba uchwycona jest w początkowym stadium.

– Mamy dostęp do leków innowacyjnych, ukierunkowanych molekularnie, mamy dostęp do immunoterapii. Te leki doprowadziły do tego, że u pewnej grupy populacji, całkiem dużej, stosujemy nazewnictwo, że mamy klasę chorób przewlekłych. Chorzy leczeni są nie tylko przez wiele miesięcy, ale i lat, i żyją bardzo, bardzo długo – powiedział prof. n.med. Dariusz M. Kowalski.

Jak się zatem uchronić od raka płuc lub sprawić, żeby choroba była skutecznie leczona?

– Po pierwsze, jeśli nie paliłeś – nie zaczynaj. Po drugie, jeżeli palisz – rzuć natychmiast i nie kontynuuj tego nigdy, również nie zamieniając na e-papierosy. Po trzecie, jeśli wystąpią objawy, które są dla ciebie niepokojące: utrata masy ciała, apetytu, kaszel, duszności, krwioplucie, a jesteś palaczem, udaj się do lekarza. […] Proszę się nie bać. Chciałem odmitologizować raka płuca. To nie jest już zawsze choroba śmiertelna – podsumował prof. n.med. Dariusz M. Kowalski.

Jak pracują płuca i jakie są najczęstsze choroby płuc? Odpowiedź znajdziemy w nowym, grudniowym numerze „Szlachetnego Zdrowia”, który od piątku 22 listopada jest w sprzedaży.

– Zdrowe płuca to zdrowy organizm. W grudniowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie” eksperci wyjaśniają, co szkodzi naszym płucom i co robić, aby dobrze funkcjonowały – powiedziała Anna Zalech, redaktor naczelny „Szlachetnego Zdrowia”.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl