fot. www.szlachetnezdrowie.pl

„Szlachetne Zdrowie”: jak sobie radzić z nadciśnieniem tętniczym?

Aż 40 procent Polaków z nadciśnieniem tętniczym nie podejmuje leczenia. Jak nie dać się tej podstępnej chorobie radzi redakcja „Szlachetnego Zdrowia” w najnowszym sierpniowym numerze.

Już ponad 9,5 mln Polaków cierpi na nadciśnienie tętnicze. Ok. 40 proc. nie leczy się, tylko 42 proc. chorych podejmuje skuteczną terapię. Tymczasem pacjent z nadciśnieniem jest zagrożony zawałem i udarem, ale nie tylko.

– Nadciśnienie tętnicze sprzyja całej liście schorzeń z chorób serca, takich jak niewydolność serca, ale też niektóre zaburzenia rytmu, migotanie przedsionków. Przewlekła choroba nerek, która może skończyć się na dializach, które samo jest jednym z powikłań nadciśnienia tętniczego. Do tego dochodzi jeszcze zaburzenie widzenia, jaskra, ponadto demencja – mówił prof. Zbigniew Gaciong, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych WUM.

Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego w najnowszych wytycznych z maja bieżącego roku wskazywało konieczność badań przesiewowych. W leczeniu nadciśnienia tętniczego bardzo ważna jest zmiana stylu życia.

– W pierwszej kolejności to jest obniżenie masy ciała. Można łatwo przeliczyć 1 kg to jest 1 mm słupa rtęci w dół. Drugim czynnikiem jest zaprzestanie palenia tytoniu, które daje tę dodatkową korzyść, że tytoń wywołuje cały szereg innych chorób, nie tylko układu krążenia. Trzecia sprawa, to zmniejszenie spożycia soli kuchennej w diecie – wskazywał prof. Zbigniew Gaciong.

W walce z nadciśnieniem może też pomóc odpowiednia dieta. Przekonał się o tym pan Michał Cudny z Otwocka i to po zaledwie czterech tygodniach diety warzywno-owocowej dr Ewy Dąbrowskiej

– Ciśnienie wróciło do poziomu książkowego i to już po odstawieniu leków – akcentował.

Jak nie dać się nadciśnieniu i więcej informacji na temat diety dr Ewy Dąbrowskiej znajdziemy w nowym sierpniowym numerze „Szlachetnego Zdrowia”.

– W dzisiejszych czasach obserwujemy dramatyczny wzrost występowania nadciśnienia tętniczego, wiążącego się z zawałem serca, udarem mózgu, czy chorobami nerek. W sierpniowym miesięczniku „Szlachetne Zdrowie” pani doktor Ewa Dąbrowska w obszernej rozmowie radzi, jak skutecznie uregulować ciśnienie i nie chorować – akcentowała redaktor naczelny „Szlachetnego Zdrowia” Anna Zalech.

Miesięcznik trafi do sprzedaży już w piątek [zobacz].

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl