Sejm uchwalił ustawę o zdrowiu publicznym

Posłowie uchwalili dziś ustawę o zdrowiu publicznym, która ma poprawić koordynację działań podejmowanych w tej dziedzinie. Ustawa wpisuje część zadań z zakresu ochrony zdrowia psychicznego do Narodowego Programu Zdrowia, przeciwko czemu protestują psychiatrzy.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz psychiatrzy zwracają uwagę, że rozwiązania zawarte w projekcie doprowadzą do wchłonięcia NPOZP przez Narodowy Program Zdrowia, co grozi wstrzymaniem zmian w lecznictwie psychiatrycznym w Polsce. Na mocy ustawy mają powstać centra środowiskowe ochrony zdrowia psychicznego.

Rząd swoimi działaniami podzielił program i uderzył w najbardziej zaniedbaną dziedzinę ochrony zdrowia, jaką jest psychiatra – mówi poseł prof. Józefa Hrynkiewicz z sejmowej Komisji Zdrowia.

– Żadną miarą rząd, minister zdrowia odpowiedzialna za tę część, za reformę, nie chce przyjąć po prostu do wiadomości, że środowisko psychiatryczne, a więc przede wszystkim środowisko psychiatrów, opiekunów osób, które chorują, a także środowisko osób chorych, które jeśli dobrze są prowadzone, mogą normalnie żyć i normalnie pracować, ma zupełnie inne podejście, zupełnie inne zdanie i zupełnie inny sposób traktowania psychiatrii. Pani minister nie chce tego wiedzieć, nie chce tego rozumieć. Ma swoje pomysły i po prostu chce je wdrażać w życie – powiedziała prof. Józefa Hrynkiewicz.

Ustawa zakłada utworzenie Rady ds. Zdrowia Publicznego – organu opiniodawczo-doradczego ministra zdrowia. Przewidziano także możliwość powołania pełnomocnika rządu ds. zdrowia publicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego jest realizowany od 2011 r. i kończy się w tym roku. Badania pokazują, że rocznie ok. 1,5 mln Polaków zgłasza się do psychiatry. Szacuje się, że liczba osób potrzebujących takiej pomocy może być jednak nawet dwukrotnie wyższa.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl