Senat: ustawa o transgranicznej opiece zdrowotnej

Na rozpoczynającym się posiedzeniu Senat zajmie się tzw. ustawą o transgranicznej opiece zdrowotnej. Ministerstwo Zdrowia zgłosiło do niej poprawkę umożliwiającą zwrot kosztów leczenia za granicą od momentu obowiązywania Dyrektywy Transgranicznej do wejścia w życie ustawy.

Dyrektywa UE dot. rozliczania kosztów transgranicznej opieki zdrowotnej zaczęła obowiązywać od 25 października 2013 r., jednak resort zdrowia z opóźnieniem przygotował projekt ustawy wdrażającej te przepisy.

Trzeba będzie jeszcze rozstrzygnąć prawnie zapis o możliwości zwrotu kosztów od października ub.r. – mówił senator Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu.

– Ustawa o możliwości leczenia transgranicznego będzie wchodziła już niebawem. Bardzo nas zdziwiło, martwiło i smuciło to, że tak długo trwają prace ministerstwa zdrowia. Cieszy zmiana, która zapadła podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia, która mówi, że ustawa będzie działała wstecz. Dobrze, że ta ustawa wchodzi w życie. Będziemy głosowali za. Bardzo źle się stało, że ma tak duże opóźnienie. Ministerstwo Zdrowia przespało długi okres czasu. Ponad roczne opóźnienie świadczy jednak o tym, że Ministerstwo Zdrowia jest niewydolne i pracuje bardzo źle, a jeśli coś dobrego zrobi, to z bardzo dużym opóźnieniem – powiedział Stanisław Karczewski.

Koszty leczenia w innych krajach UE mają być pokrywane przez NFZ według stawek takich samych świadczeń w Polsce. Aby pacjent otrzymał zwrot poniesionych kosztów leczenia, musi się zwrócić z wnioskiem do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ.

Niektórzy pacjenci już skorzystali z leczenia za granicą i złożyli do NFZ wnioski o zwrot kosztów na podstawie ogólnych zapisów dyrektywy. Do NFZ wpłynęło kilkadziesiąt takich wniosków na kwotę blisko 2 mln zł.

Posiedzenie rozpocznie się od złożenia ślubowania przez trzech nowych senatorów, wybranych w wyborach uzupełniających. Są to senatorowie PiS: Izabela Kloc, Maria Koc i Jarosław Rusiecki.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl