Senat: Ustawa o elektromobilności do podpisu prezydenta

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych trafi teraz do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy – tak zdecydowali wczoraj senatorowie, którzy bez poprawek przyjęli dokument.

Program elektromobilności zakłada m.in. produkcję pojazdów o napędzie elektrycznym oraz tworzenie stref czystego transportu. Do 2020 r. powstać ma 6 tys. punktów ładowania takich aut.

Ustawa przewiduje również szereg zachęt dla kierowców. Znosi m.in. akcyzę na samochody elektryczne oraz opłaty za ich parkowanie.

Realizacja projektu ma zmniejszyć zależność Polski od importu ropy. Dodatkowo rozwój elektromobilności poprawi jakość polskiego powietrza.

Jest to również szansa dla polskiej gospodarki – zauważa poseł Piotr Król z sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa.

Jeżeli udałoby się doprowadzić do sytuacji, że będziemy producentami aut elektrycznych, to z całą pewnością też będzie to impuls dla gospodarki, bo ktoś te pojazdy będzie produkował, sprzedawał i serwisował. Byłaby szansa na to, żeby te pieniądze zostawały w Polsce. Elektromobilność da szansę na to, żebyśmy lepiej gospodarowali naszą energią, bo w Polsce niestety ta dysproporcja między wykorzystaniem energii w dzień a w nocy jest cały czas niekorzystna. Jeżeli stacje ładujące pojazdy gromadziłyby również energię nocą, to też pozwoliłoby nam dobrze wpłynąć na lepszy bilans energii – wskazuje Piotr Król.

Według założeń, do 2025 r. po polskich drogach ma jeździć milion pojazdów elektrycznych. Plany wpisują się w przygotowaną przez premiera Mateusza Morawieckiego Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Nowe regulacje mają stymulować rozwój elektromobilności w Polsce oraz zastosowanie w transporcie paliw alternatywnych. Chodzi głównie o energię elektryczną oraz gaz ziemny. Autorem ustawy jest Ministerstwo Energii.

RIRM

drukuj