fot. flickr.com

Nowelizacja ustawy o Ordynacji podatkowej przyjęta przez Senat

Senat bez poprawek przyjął rządową nowelizację ustawy o Ordynacji podatkowej. Zmiany wprowadzają do Ordynacji generalną klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania, natomiast do ustawy o podatku od towarów i usług – klauzulę nadużycia prawa w odniesieniu do samego podatku VAT.

Klauzula ma przeciwdziałać sztucznym rozwiązaniom, tworzonym w celu uzyskania korzyści podatkowych. Rozwiązanie będzie miało zastosowanie, jeżeli korzyści podatkowe przekroczą 100 tys. zł. Ordynacja podatkowa została uzupełniona o nowy dział: Przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania.

Senator Grzegorz Bierecki powiedział, że zmiany mają na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Polityk podkreśla również znaczenie organu, jakim ma być Rada ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania.

– Ta ustawa jest bardzo ważna dla uszczelnienia polskiego systemu podatkowego, dla zwiększenia dochodów budżetowych i zapewnienia środków na realizację programu rządu PiS. Na szczególne uznanie zasługuje w tej ustawie stworzenie rady przy ministrze finansów. Rada będzie mogła udzielić zarówno opinii zabezpieczającej uprzedniej, jak również będzie opiniować konkretne działania, które zostały już podjęte przez przedsiębiorców. Minister finansów, ale i przedsiębiorcy będą dzięki tej ustawie wyposażeni w możliwość skorzystania z opinii bardzo profesjonalnej, sprawiedliwej – wyjaśnił Grzegorz Bierecki.      

Ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

RIRM

drukuj