S. Kaleta: Prezydent Warszawy osobiście poleciła reprywatyzować nieruchomości przeznaczone na drogi

Komisja weryfikacyjna posiada informacje, że prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz osobiście poleciła reprywatyzować nieruchomości przeznaczone na drogi – poinformował członek komisji Sebastian Kaleta. Polityk zapowiedział, że na tę okoliczność komisja będzie chciała przesłuchać prezydent stolicy.

Wcześniej portal internetowy onet.pl podał, że dotarł do korespondencji urzędników stołecznego ratusza w tej sprawie. Gertruda J-F., była naczelnik Wydziału Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami, informuje w niej pracowników Biura, że prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zgodziła się na reprywatyzację nieruchomości, gdzie miasto planowało budowę lub poszerzenie ulic.

Poseł Jan Mosiński, członek komisji weryfikacyjnej ds. warszawskich reprywatyzacji, przyznał, że on sam nie widział dokumentów na ten temat. Dodał, że jeśli te informacje się potwierdzą, będzie to kolejny skandal decyzyjny.

– Ta informacja pokazuje pewną patologię. Przede wszystkim to dawało ogromne możliwości handlarzom nieruchomości, którzy ewentualnie nabywaliby takie odcinki komunikacyjne, jak ciągi piesze, parkingi, części ulic do tego, aby później występować z wnioskami o odszkodowania od m.st. Warszawy. Bez wątpienia, jeżeli ten wątek nie będzie podniesiony przez pana przewodniczącego Patryka Jakiego, to zapewne ja go zgłoszę, aby zająć się tym tematem. Na początek zapewne poprosimy korespondencyjne panią prezydent o wyjaśnienia. Mam nadzieję, że odpowie – wskazał Jan Mosiński.

Reprywatyzacja ulic jest niezgodna z prawem. Przed ujawnieniem informacji o korespondencji byłej urzędnik BGN, również warszawski ratusz przekonywał oficjalnie, że drogi publiczne są chronione przed skutkami dekretu Bieruta, który w 1945 r. zlikwidował prywatną własność gruntów w stolicy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl