Ks. abp H. Hoser do swojego następcy: Życzę posługi ufnej w Bożą moc i ludzkie wsparcie

Nowemu ordynariuszowi życzę posługi radosnej i ufnej w Bożą moc oraz ludzkie wsparcie – powiedział dziś biskup senior diecezji warszawsko-praskiej ks. abp Henryk Hoser do swojego następcy – ks. bp. Romualda Kamińskiego – podczas jego ingresu do katedry warszawsko-praskiej.

Papież Franciszek 8 grudnia przyjął rezygnację dotychczasowego biskupa warszawsko-praskiego ks. abp. Henryka Hosera, który skończył 75 lat i przeszedł na emeryturę. Tym samym ks. bp Romuald Kamiński został biskupem warszawsko-praskim i przejął kanonicznie diecezję.

Ingres nowego ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej ks. bp Romualda Kamińskiego rozpoczął się dziś w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie.

Uroczystość, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio rozpoczął obrzęd wprowadzenia nowego biskupa do katedry w towarzystwie ks. abp. Henryka Hosera. Przedstawiciel Watykanu odczytał bullę nominacyjną, po czym wręczył ją nowemu ordynariuszowi.

Następnie ks. abp Henryk Hoser skierował do zgromadzonych słowa powitania.

„Za chwilę, na początku liturgii mszalnej, przekażę memu następcy historyczny pastorał, znak urzędu i pasterskiej posługi, symbol władzy służebnej i pokornej. Symbol czujności pasterskiej i troski o dobro duchowe osób powierzonych opiece biskupa” – wyjaśnił biskup senior diecezji warszawsko-praskiej.

Dodał, że przez ostatnią dekadę niósł – „nie bez obaw i rozterek – ciężar odpowiedzialności za powierzony mu Kościół partykularny”.

„Jeżeli udało się wiele zadań wykonać i szereg celów osiągnąć, to dzięki modlitwie, współpracy, lojalności i duchowi posłuszeństwa ofiarnych osób, wspólnot i zespołów, w tym współpracowników kurialnych” – zaznaczył ks. abp Henryk Hoser.

Na zakończenie życzył swojemu następcy „posługi radosnej i ufnej w Bożą moc i ludzkie wsparcie” i poprosił o unikanie jego „błędów i słabości”. Przypomniał, że ks. bp Romuald Kamiński, który przybył do Warszawy z Ełku, przyjechał tu „jak do siebie”, ponieważ przed laty pełnił tu funkcję kanclerza kurii biskupiej.

Ks. abp Salvatore Pennacchio podziękował dotychczasowemu ordynariuszowi za wszystko, „co uczynił dla tego Kościoła” i poprosił go, aby swoim doświadczeniem wspierał następcę. Ks. bp. Romualdowi Kamińskiemu życzył zaś, „aby z gorliwością wypełniał swoje nowe zadanie”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl