fot. PAP/Rafał Guz

Warszawa: Trwają uroczystości pogrzebowe ks. abp. Henryka Hosera

W bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze trwają uroczystości pogrzebowe ks. abp. Henryka Hosera, biskupa seniora diecezji warszawsko-praskiej.

Mszy żałobnej przewodniczy ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Liturgię koncelebruje kilkudziesięciu biskupów, m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki i metropolita gdański pallotyn ks. abp. Tadeusz Wojda, który wygłosił homilię.

Przywołał w niej życiorys zmarłego, w tym odważną postawę, jaką zajmował, broniąc życia ludzkiego m.in. w czasie, gdy w KEP pełnił funkcję przewodniczącego Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych.

– Ta ostatnia funkcja przysparzała mu wiele trudności. Jako lekarz i ekspert w zakresie bioetyki doskonale rozumiał, czym jest fenomen ludzkiego życia, jaką wartością jest ludzkie ciało i rodzicielstwo. Wielokrotnie podkreślał, że każde poczęte życie ma prawo do istnienia od początku aż po ostatni oddech. Życie ma swoją wartość i prawo, ponieważ jest największym darem Boga  – podkreślił ks. abp. Tadeusz Wojda.

Po liturgii ciało śp. ks. abp. Hosera, jako byłego ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej, spoczęło w krypcie katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

Ks. abp Henryk Hoser zmarł 13 sierpnia br. w szpitalu w wieku 78 lat po ciężkiej chorobie. Był lekarzem i misjonarzem, pallotynem, oraz pasterzem diecezji warszawsko-praskiej.

Ksiądz arcybiskup był także wizytatorem apostolskim w Mediugorje, sekretarzem pomocniczym Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych. W naszej pamięci pozostanie również jako przyjaciel Radia Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl