fot. twitter.com

Warszawa: Trwa konferencja „Osądzić Rzeź Woli”

W Warszawie trwa konferencja „Osądzić Rzeź Woli”. Celem spotkania jest rozpowszechnienie pamięci o tej zbrodni oraz doprowadzenie do postawienia przed właściwym organem sądowniczym sprawców i ich następców prawnych.

Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w kościele św. Wojciecha na warszawskiej Woli. Następnie otwarto okolicznościową wystawę. Obecnie trwa blok świadectw i filmów o Rzezi Woli.

Po południu rozpocznie się druga część konferencji w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia. Odbędzie się tam blok historyczny oraz prawny.

Jednym z prelegentów będzie mec. Lech Obara.

– Spróbuję wyodrębnić sprawę reparacji wojennych – a więc pieniędzy, które należałyby się państwu, które wygrały wojnę, od państwa przegranego, którym niewątpliwie były Niemcy – i odróżnić od odszkodowań wojennych, a więc roszczeń, jakie by miały osoby fizyczne za szkody i krzywdy wyrządzone przez niemieckich funkcjonariuszy lub niemieckie organy podczas II wojny światowej. W szczególności mówimy tu o zbrodniach wojennych i zbrodniach przeciwko ludzkości – wskazał rozmówca Redakcji Informacyjnej Radia Maryja.

W konferencji biorą udział m.in. prezes IPN dr Jarosław Szarek oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, którzy objęli wydarzenie honorowym patronatem.

Rzeź mieszkańców stołecznej Woli trwała od 5 do 7 sierpnia 1944 r. W masowych egzekucjach przeprowadzonych przez Niemców zginęło – według różnych szacunków – od 40 do 65 tys. osób.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl