fot. PAP/Marcin Obara

Dzwon „Pamięć i Przestroga” z 80-lecia II wojny światowej trafi do Wielunia

Dzwon „Pamięć i Przestroga” – upamiętniający 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – został we wtorek w Warszawie uroczyście przekazany miastu Wieluń, które Luftwaffe – siły lotnicze III Rzeszy Niemieckiej – zbombardowało o świcie 1 września 1939 roku.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, który na pl. Piłsudskiego dokonał aktu przekazania dzwonu, podkreślił, że ceremonia ta jest dopełnieniem centralnych obchodów 80-lecia wybuchu II wojny światowej. W Warszawie wzięło w nich udział ok. 40 delegacji zagranicznych, w tym prezydenci, premierzy, przewodniczący parlamentów, ministrowie spraw zagranicznych oraz obrony narodowej, a także specjalni wysłannicy rodzin królewskich z Europy.

„Dzwon <<Pamięć i Przestroga>> jest darem prezydenta Rzeczypospolitej; został ustawiony tutaj na placu, żeby każdy z przedstawicieli delegacji, która wzięła udział w uroczystości wybił dźwięk, który ma symbolizować pamięć o tragedii II wojny światowej i przestrogę, która płynie z tego doświadczenia na przyszłość” – powiedział Kolarski.

Dodał, że dzwon, który trafi na dzwonnicę w Wieluniu, będzie pamiątką obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Prezydencki minister odczytał także akt przekazania mieszkańcom miasta Wielunia dzwonu „Pamięć i Przestroga”. W dokumencie podpisanym przez prezydenta Andrzej Dudę zwrócono uwagę, że druga wojna światowa rozpoczęła się od zagłady Wielunia – „aktu terroru i ludobójstwa”.

Dzwon – jak napisał prezydent – zostaje przekazany „w hołdzie ofiarom tej przerażającej niemieckiej zbrodni wojennej” oraz „wszystkim rodakom poległym i pomordowanym podczas największego i najokrutniejszego konfliktu zbrojnego w dziejach świata”. W dokumencie podkreślono też, by dźwięk dzwonu „Pamięć i Przestroga” rozchodził się „ku najdalszym krańcom świata”.

„Niech wzywa wszystkie narody do zachowania pamięci o grozie wojny oraz do zjednoczenia w staraniach na rzecz pokoju” – czytał Kolarski.

Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, który odebrał dokument, podkreślił, że dzwon „Pamięć i Przestroga” w Wieluniu znajdzie się w miejscu godnym i symbolicznym – na wieży kościoła farnego, która razem z częścią jego nawy ma zostać odbudowana – jak zapowiedział – w ciągu dwóch lat. Dodał też, że miejsce to (kościół ten został zniszczony podczas bombardowania) stanie się pomnikiem cywilnych ofiar drugiej wojny światowej.

Uroczystość odebrania w Wieluniu dzwonu „Pamięć i Przestroga” zaplanowano na 15 września.

Dzwon „Pamięć i Przestroga” odlany został w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Oficjalnie dzwon zabrzmiał po raz pierwszy na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie w niedzielę 1 września 2019 r. podczas uroczystych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W dzwon jako pierwszy uderzył prezydent Andrzej Duda, następnie prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz wiceprezydent USA Mike Pence, a po nich inni zaproszeni goście. Słowa „pamięć i przestroga” były motywem przewodnim uroczystości.

1 września 1939 r. o świcie niemieckie samoloty zrzuciły na Wieluń 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Według różnych źródeł w wyniku ataku Luftwaffe, mogło zginąć ok. 1200 osób. Atak trwał do godziny 14. W gruzach legło 75 proc. miejskiej zabudowy. W Wieluniu nie stacjonowały żadne jednostki Wojska Polskiego, nie było tam również stanowisk obrony przeciwlotniczej. Zdaniem historyków, miasto zbombardowano, by przetestować sprzęt i zastraszyć ludność cywilną.

PAP/RIRM

drukuj