fot. PAP/Marcin Obara

Defilada wojskowa „Wierni Polsce” z okazji Święta Wojska Polskiego przejdzie jutro ulicami Katowic

Jak co roku, w dzień Wojska Polskiego, odbędzie się defilada wojskowa. Tym razem żołnierze wyjątkowo przejdą ulicami nie Warszawy, ale Katowic.  

W Katowicach, przed jutrzejszą defiladą wojskową, trwają już ostatnie próby. 

– To wydarzenie historyczne, dlatego że w Katowicach, ale także dlatego, że upamiętniające czyn powstańczy – podkreśla Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Sto lat temu, w nocy z 16 na 17 sierpnia, wybuchło pierwsze powstanie śląskie. 

– To właśnie Ślązacy w ten sposób zdecydowali, że ich celem jest to, aby Śląsk był częścią Polski. Oddajemy im hołd. Pamiętamy o ich ofierze – akcentuje szef MON.

Defilada pod hasłem „Wierni Polsce” wyruszy o godzinie 14.00 z ul. Bagiennej. Żołnierze przejdą w kierunku centrum przez aleję Roździeńskiego, rondo im. Jerzego Ziętka i aleję Korfantego.

– Będą prezentowali się żołnierze Wojska Polskiego ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych, a więc żołnierze z wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej i z wojsk specjalnych – wskazuje minister obrony narodowej.

W wydarzeniu udział weźmie łącznie ponad dwa i pół tysiąca żołnierzy. Podczas defilady zostanie zaprezentowany także sprzęt wojskowy – ponad 180 pojazdów lądowych oraz sześćdziesiąt statków powietrznych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj