fot. PAP/Darek Delmanowicz

Szef MON: wojsko jest gotowe, by nieść pomoc pokrzywdzonym w powodzi

Wojska operacyjne oraz Wojska Obrony Terytorialnej są gotowe, by nieść pomoc osobom pokrzywdzonym w powodzi na południu kraju – powiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak.

W środę w Nisku (woj. podkarpackie) minister obrony Mariusz Błaszczak wziął udział w odprawie z dowódcami wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej, podczas której odebrał meldunki na temat gotowości jednostek i sprzętu do udzielenia pomocy w rejonach zagrożonych powodzią.

„Jesteśmy gotowi, żeby podjąć stanowcze i skuteczne działania, sytuacja jest pod kontrolą. Zarówno wojska operacyjne, jak i Wojska Obrony Terytorialnej są gotowe, żeby nieść pomoc pokrzywdzonym powodzią, pokrzywdzonym sytuacją, jaka wynikłą z warunków naturalnych” – powiedział szef MON po zakończeniu odprawy.

Zapewnił też, że „w ciągu kilku godzin” żołnierze WOT stawią się w miejscach, w których ich wsparcie dla straży pożarnej „jest niezbędne”.

„Wojsko jest gotowe, żeby wspierać straż pożarną, wojsko jest już na miejscu” – dodał.

Minister zapewnił także o wsparciu wojsk operacyjnych.

„Będzie ono polegało z jednej strony na uruchomieniu wsparcia śmigłowców. Teraz działa śmigłowiec Straży Granicznej, który zasypuje wyrwę w grobli (w Izbiskach koło Mielca – PAP). Takie wsparcie będzie udzielone również przez śmigłowce 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Także żołnierze 3. Batalionu Inżynieryjnego z Niska udadzą się na miejsce, by wspierać straż pożarną” – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Podobnego wsparcia żołnierze wojsk operacyjnych gotowi są udzielić w woj. małopolskim.

„Są to zarówno żołnierze z wojsk inżynieryjnych jak i 21. Brygady Strzelców Podhalańskich” – dodał.

W trakcie konferencji prasowej w Nisku dowódca wojsk operacyjnych gen. Tomasz Piotrowski mówił, że po rozmowie z władzami lokalnymi uruchomione zostały „niezbędne siły i środki do zmitygowania obecnej sytuacji”.

Z kolei dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. Wiesław Kukuła podkreślił, że oprócz woj. podkarpackiego i małopolskiego żołnierze WOT są gotowi do wsparcia w woj. świętokrzyskim i śląskim.

„Łącznie aktywujemy siedem tysięcy żołnierzy Wojska Obrony Terytorialnej. Z aktywacji są zwolnieni żołnierze, którzy są tegorocznymi maturzystami” – zaznaczył gen. Kukuła.

W środę w nocy w związku z występowaniem nad Polską aktywnego układu niżowego, który utworzył się nad Karpatami Wschodnimi, doszło do intensywnych opadów deszczu, które spowodowały liczne podtopienia na południu kraju.

PAP/RIRM

drukuj