fot. Monika Bilska

Warszawa: Na dziedzińcu Zamku Królewskiego zostanie otwarta wystawa „Gorzki pokój. Traktat Ryski 1921”

Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie zostanie dziś uroczyście otwarta wystawa pod tytułem „Gorzki pokój. Traktat Ryski 1921”. Jutro będzie dostępna dla wszystkich zwiedzających. Ekspozycja przygotowana przez IPN opowiada m.in. o historycznych konsekwencjach tego dokumentu.

Przed nami setna rocznica zakończenia wojny polsko – bolszewickiej, czyli podpisania 18 marca 1921 r. w Rydze, Traktatu pokojowego. Został on zawarty między Polską, sowiecką Rosją i Ukrainą. Pomimo zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 r. tzw. Traktat Ryski pozostawił poza granicą wielkie tereny dawnej Rzeczypospolitej, a wielu Polaków znalazło się na terytorium sowieckiej Rosji. Tam próbowano ich wynarodowić i oderwać od wyznawania wiary. Gdy to się nie udawało, rozpoczęto mordy na Polakach.

IPN, chcąc przypomnieć te tragicznej konsekwencje traktatu pokojowego z Rygi, przygotował specjalną wystawę „Gorzki pokój. Traktat Ryski 1921 roku”. Do zapoznania się z nią zapraszał na konferencji prezes Instytutu, dr Jarosław Szarek.

– Na wystawie „Gorzki pokój. Traktat Ryski”, pokazany jest los ok. 1,5 miliona naszych rodaków, którzy zostali w Rosji sowieckiej, którzy zostali po tamtej stronie granicy ryskiej, opisani chociażby w niezwykłej powieści Floriana Czarnyszewicza „Nadberezyńcy”. Zapraszam do lektury i na wystawę – powiedział dr Jarosław Szarek.

Wystawę od wtorku, 16 marca, można obejrzeć na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl