fot. PAP/Marcin Obara

Spotkanie premierów Polski i Słowacji w Warszawie

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z szefem słowackiego rządu Eduardem Hegerem. W trakcie wspólnej konferencji polski premier podkreślił, że rozmowy dotyczyły m.in. kwestii bezpieczeństwa.

Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że chodzi o walkę z  atakami konwencjonalnymi na Ukrainę, ale także atakami hybrydowymi. Szef rządu mówił też o potrzebie powstrzymania neoimperialnej polityki ze Wschodu.

– Podkreśliliśmy, jak ważną i nieodzowną częścią architektury bezpieczeństwa jest Pakt Północnoatlantycki. Jako dwa kraje ze wschodniej flanki NATO uspójniamy naszą politykę w zakresie bezpieczeństwa. Istotne jest, aby neoimperialna polityka, którą widzimy na Wschodzie, była powstrzymana – zaznaczył szef polskiego rządu.

Mateusz Morawiecki powiedział też, że wśród omawianych tematów znalazła się  kwestia uszczelniania VAT-u na poziomie międzynarodowym. Relacjonował, że razem z Eduaredem Hegerem zgodzili się, że konieczna jest walka z rajami podatkowymi.

Premier Słowacji zwracał z kolei uwagę, że wymiana handlowa między Polską a Słowacją w czasie pandemii spadła zaledwie na poziomie błędu statystycznego. Podziękował też za przejawy solidarności w czasie walki z COVID-19.

RIRM

drukuj