fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier M. Morawiecki: W życiu zawodowym kobietom jest trudniej

W życiu zawodowym kobietom jest obiektywnie trudniej z różnych względów. Choć dziś biznes to rzeczownik rodzaju męskiego, to przedsiębiorczość – to już rodzaj żeński. Wiemy doskonale, że biznes bez przedsiębiorczości się nigdy nie powiedzie – mówił we wtorek na gali konferencji „Polka XXI w.” premier Mateusz Morawiecki.

Organizowana przez Fundację Projekt PL konferencja „Polka XXI w. – Edycja 2022” była poświęcona obecności i roli kobiet w życiu społecznym, gospodarczym, technologicznym oraz kulturowym. W czasie uroczystości wręczono nagrody w kilku kategoriach, w tym nagrodę specjalną dla prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej.

„Nie ma co ukrywać, że w życiu zawodowym, kobietom, paniom jest obiektywnie trudniej z różnych względów. Doskonale o tym wiecie. Choć dziś biznes to rzeczownik rodzaju męskiego, to przedsiębiorczość – to już rodzaj żeński. Wiemy doskonale, że biznes bez przedsiębiorczości się nigdy nie powiedzie. Nie będzie nigdy biznesem sukcesu” – podkreślił w czasie gali premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu pogratulował laureatkom konkursu tego, że potrafią walczyć.

„A ze swojej strony mogę tylko obiecać, że będziemy starali się poprawiać: warunki życia, warunki pracy, warunki przedsiębiorczości – właśnie dla kobiet” –  zapewnił.

Wspomniał też swoją rodzinę.

„Ale miałem szczególnie szczęście do kobiet: mojej mamy, mojej żony. Można o nich wiele powiedzieć, ale na pewno nie pasuje do nich określenie <<słaba płeć>>. To mogę paniom powiedzieć” – podkreślił.

W czasie gali kończącej konferencję premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w przyszłości „świat gospodarczy będzie miał twarz kobiety”.

„Jestem absolutnie przekonany, że świat gospodarki, który w XXI wieku będzie naszym doświadczeniem, będzie coraz bardziej należał do kobiet” –  oświadczył szef polskiego rządu.

Wyjaśnił, że to wynika z przemian społeczno-ekonomicznych.

„Jeszcze 100 lat temu dominowały zawodu pracy fizycznej, ciężka praca na roli, w przemyśle. Tymczasem obecnie jest coraz więcej maszyn i to one produkują zamiast ludzi, a świat przesuwa się w kierunku usług, kultury, edukacji – a tutaj przymioty i zdolności interpersonalne, które mają kobiety będą coraz bardziej dominować, dlatego świat coraz bardziej będzie należał do was drogie panie” – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Ocenił, że zachodząc zmiany idą w dobrym kierunku.

„To będzie bardzo dobry świat, w którym będzie pełno wspaniałych idei, dobra i miłości” – powiedział.

Przyznał, że choć kobiety są uosobieniem poświęcenia, spokoju i delikatności, coraz częściej „przebijają się przez trudny czasami świat biznesu, polityki i kultury”.

Jak zaznaczył, „choć mamy takie same prawa i obowiązki, to musimy mieć równe szanse”.

„Tylko równe szanse tworzą świat, w którym nie tylko indywidualnie każdy ma takie same możliwości, ale także wszyscy jako wspólnota – Polska, Polska z Ukrainą, Europa, Unia Europejska – dużo szybciej się wzbogacamy i mamy dużo lepsze perspektywy” – ocenił premier RP.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl