PAP/Paweł Supernak

Premier M. Morawiecki powołał nowych wojewodów

Były poseł Lech Sprawka został wojewodą lubelskim, były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mazowieckim, Były senator Łukasz Mikołajczyk został wojewodą wielkopolskim, a Tobiasz Bocheński łódzkim. 

Wojewodowie są nie tylko oczami, uszami rządu, ale są również głową, rękami. Patrzą na to, co dzieje się dobrze, poprawiają to, żeby było jeszcze lepiej, ale także usprawniają. Działają w okolicznościach klęsk żywiołowych pełnią niezwykle kluczową funkcję – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu dodał, że urzędy wojewodów są integralną częścią całego aparatu państwa polskiego, „całego aparatu publicznego, który zapewnia obecność państwa, który powoduje, że państwo jest obecne w każdym zakątku Polski”. Podkreślił, że pomysły opozycji dotyczące likwidacji urzędu wojewodów były nieporozumieniem.

Zwracając się do wojewodów premier mówił też, że liczy na ich sprawność, na to, że będą się wymieniali doświadczeniami i starali się usprawniać państwo tak, by usługi publiczne były dla wszystkich obywateli coraz bardziej dostępne i przyjazne.

Wojewodowie są przedstawicielami Rady Ministrów w województwach. Zgodnie z prawem, wojewodę powołuje i odwołuje premier na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej, obecnie jest to minister spraw wewnętrznych i administracji.

Dotychczasowy wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker informował 12 listopada, że premier Morawiecki odwołał ośmioro wojewodów i dwoje wicewojewodów, którzy uzyskali mandaty poselskie.

 

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl