fot. PAP/Paweł Supernak

Chorwacja: Premier M. Morawiecki wziął udział w szczycie formatu „16 + 1”

W Dubrowniku w Chorwacji odbył się ósmy szczyt formatu „16 + 1”. Polskę reprezentował premier Mateusz Morawiecki.

Format „16 + 1” tworzą państwa Europy Środkowej, kraje bałkańskie oraz Chiny. Dziś do tego gremium dołączyła Grecja.

– Nasze państwa negocjują z Chinami z jednej strony inwestycje infrastrukturalne, a z drugiej strony politykę handlową, czyli otwarcie Chin na nasze towary – podkreśla premier Mateusz Morawiecki.

Na marginesie szczytu premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Chin.

Wymiana handlowa między Polską a Chinami cały czas dynamicznie rośnie. Wciąż jednak to Chińczycy wysyłają do Polski dziesięć razy więcej towarów niż my do nich. A Polski potencjał eksportowy jest bardzo duży.

– Reakcja premiera Chin była bardzo pozytywna. Przyznał, że taki stan rzeczy, w którym Polska notuje znaczący deficyt handlowy z Chinami, nie może trwać zbyt długo i rozumie nasze uwagi, nasze zastrzeżenia – zaznacza szef polskiego rządu.

Polska oczekuje, że Chiny zniosą różnego rodzaju ograniczenia prawne oraz celne. Otworzyłoby to drogę do ekspansji wielu polskich branż.

– Chcemy dla naszych przedsiębiorców coraz bardziej otwierać rynek chiński. To jest potęga gospodarcza, technologiczna – mówi Mateusz Morawiecki.

– Wspomniałem o polskim sektorze meblarskim, mięsnym, o eksporcie polskiego drobiu, wieprzowiny z terenów nieobjętych ASF oraz innych towarów, takich jak kosmetyki czy produkty przemysłowe – dodaje polski premier.

Piotr Krupa/TV Trwam News/RIRM

drukuj