fot. PAP/Leszek Szymański

Rządowy program odbudowy zabytków

Premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem Piotrem Glińskim podczas wizyty w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku przedstawili w środę program odbudowy zabytków.

Rządowy program odbudowy zabytków pozwoli wielu obiektom wrócić do dawnego blasku. Na całość programu przeznaczono 3 mld złotych. Łącznie może objąć on ponad 10 tys. inwestycji w zabytki w całej Polsce.

– Praca przy zabytkach nie tylko spaja przeszłość z teraźniejszością i z przyszłością. Praca przy zabytkach to także inwestycja w gospodarkę lokalną. Wyobraźmy sobie, że to mogą być kolejne tysiące, a jak niektórzy liczą, nawet ponad 10 tysięcy inwestycji w zabytki w całej Polsce, w budynki użyteczności publicznej, takie jak szkoły, żłobki, przedszkola, domy kultury, remizy. Niektóre z nich są już dzisiaj zabytkami i niszczeją – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu powiedział, że program ma na celu odbudowę blasku budynków w całej Polsce. Wskazał również, że program będzie realizowany przez samorządy.

– Inwestycja będzie finansowana z budżetu państwa do 98 procent – mówił Mateusz Morawiecki.

Duża ilość zabytków, które kiedyś były dumą lokalnej społeczności, przez brak odpowiednich funduszy popadają w ruinę. Program odbudowy pamięci przywróci im dawny blask. Wiele z tych miejsc stanie się magnesem przyciągającym turystów.

– Potrzeby są olbrzymie i dlatego program, który dzisiaj ogłaszamy, jest programem wychodzącym naprzeciw tym potrzebom. Musimy wesprzeć nasze samorządy, instytucje, także wiele innych podmiotów, które nie dają sobie rady z dbaniem o zabytki – wskazał wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

W ramach rządowego programu odbudowy zabytków jeden wnioskodawca może złożyć maksymalnie 10 wniosków. Każdy z nich może zostać złożony w jednej z trzech kategorii: do 150 tys. zł, do 500 tys. zł lub do 3,5 mln złotych.

TV Trwam News

drukuj