Premier: Wzrost ratingu Polski to znak, że jesteśmy wiarygodni dla inwestorów

Wzrost ratingu Polski to znak, że jesteśmy wiarygodni dla inwestorów, a gospodarka rozwija się znakomicie; to dowód na to, że udało się połączyć największe programy społeczne z poprawą stanu finansów publicznych – oświadczył w sobotę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

W piątek wieczorem agencja S&P Global Ratings podwyższyła długoterminowy rating Polski w walucie obcej do „A-” z BBB+”. Dodano, że perspektywa ratingu jest stabilna.

Do sprawy odniósł się w sobotę w mediach społecznościowych szef rządu.

„Wzrost ratingu Polski to znak, że jesteśmy wiarygodni dla inwestorów, a gospodarka rozwija się znakomicie. To dowód na to, że udało się połączyć największe programy społeczne z poprawą stanu finansów publicznych” – oświadczył Mateusz Morawiecki na Twitterze.

„To nie tylko zasługa rządu Prawa i Sprawiedliwości, to zasługa Was wszystkich!” – dodał szef rządu.

W piątkowym raporcie agencja ratingowa S&P wyjaśniła, że podwyższenie ratingu „odzwierciedla mocne osiągnięcia w postaci zrównoważonego wzrostu gospodarczego i rozwagi fiskalnej, a także zróżnicowanie i konkurencyjność gospodarki. W szczególności, polski sektor eksportowy odpowiada za 55 proc. PKB vs. 27 proc. w 2000 r., co w przypadku dużych gospodarek odzwierciedla niezwykły zakres otwartości”.

„Obok długoterminowych wyzwań dla finansów publicznych, wynikających z negatywnej sytuacji demograficznej Polski, którą pogarsza niedawna obniżka wieku emerytalnego, uważamy politykę fiskalną jako silną stronę kredytową Polski” – dodano.

Agencja obniżyła prognozę deficytu sektora finansów publicznych Polski na lata 2018-20 do 0,9 proc., 1,5 proc., 2,0 proc. PKB z 2,0 proc., 2,5 proc., 2,5 proc. PKB.

S&P prognozuje, że wzrost gospodarczy Polski w 2018 r. wyniesie 4,8 proc., a w 2019 r. spowolni do 3,4 proc.

„Prognozujemy także, że wzrost gospodarczy spowolni na przestrzeni kolejnych kilku lat, ale nie spadnie poniżej 3 proc. rdr, o ile otoczenie zewnętrzne nie pogorszy się poza nasze obecne przewidywania” – napisano.

S&P ocenia, iż w długim terminie Polska podtrzyma swoje zobowiązanie do pozostania członkiem Unii Europejskiej „z uwagi na przekonujące interesy gospodarcze i bezpieczeństwa”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl