Częstochowa: II Międzynarodowy Kongres Ruchu Europa Christi

W Częstochowie w niedzielę rozpocznie się II Międzynarodowy Kongres Ruchu Europa Christi. Spotkanie będzie przebiegać pod hasłem: „Wizja Europy w ujęciu Jana Pawła II”. Celem Kongresu jest przypominanie Europie o jej chrześcijańskich korzeniach.

Organizatorzy chcą ukazać św. Jana Pawła II jako przyszłego patrona Europy i ojca Europy. Zostało już zebranych 10 tys. podpisów pod petycją do papieża w tej sprawie.

W nauczaniu Jana Pawła II najważniejsze, gdy chodzi o jedność Europy – jak mówi ks. Ireneusz Skubiś – było to, żeby Europa była jednością ducha opartą o wartości podstawowe. Wśród nich jest pewna wierność prawu biologicznemu, która sprzeciwia się ideologii gender, jest ona zagrożeniem nie tylko dla Europy, ale dla ludzkości – wskazuje moderator Ruchu Europa Christi.

Chciałbym, żeby Ruch był powietrzem, wodą – ażeby wszystkich łączył. Największym nieszczęściem chrześcijaństwa w Europie jest jego podział. My zauważamy – również w Polsce – że nie jesteśmy jednością. Nawet media katolickie nie są jednością, bo gdybyśmy byli jednością, to oni by tu wszyscy byli. My musimy łączyć. Dlatego Ruch nie chce być żadnym konkurentem. Dla wszystkich chce być sercem i duchem. To będzie największą rzeczą, jeżeli między nami nastąpi solidarność – zaznacza ks. Ireneusz Skubiś.

II Międzynarodowy Kongres Ruchu Europa Christi potrwa do 22 października. Będzie się odbywał m.in. w Warszawie, Lublinie czy Rzeszowie.

Wydarzenie wpisuje się w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i 40. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. 

RIRM

drukuj